Jak gromadzić energię z przydomowej instalacji fotowoltaicznej?
Instalacja fotowoltaiczna odpowiedzialna jest za pobieranie energii słonecznej i przekształcenie jej w energię elektryczną na potrzeby gospodarstwa domowego, przedsiębiorstwa lub gospodarstwa rolnego. Faktem jest, iż produkcja energii elektrycznej z energii słonecznej latem jest wyższa niż zapotrzebowanie, a zimą niższa.
W takim razie co zrobić z nadwyżkową energią wyprodukowaną letnią porą?
Czytaj dalej!
Spis treści
System opustu oraz zakupu i sprzedaży — sposób na magazynowanie energii
Najczęstszym sposobem magazynowania energii jest oddawanie jej w ramach umowy prosumenckiej z zakładem energetycznym. Taka umowa wymaga montażu licznika dwukierunkowego odpowiedzialnego za mierzenie pobranej i oddanej energii.
Prosumenci, którzy zamontowali fotowoltaikę do 31.03.2022 są rozliczani systemem opustowym, czyli tzw. net-metering’owym. Takie rozliczenie następuje w formie bezgotówkowej i bilansowej, czyli oddany prąd do sieci dystrybucyjnej można odebrać za darmo w sytuacji, gdy jest to konieczne. Wielkość opustu zależy od zainstalowanej mikroinstalacji fotowoltaicznej:
- do 10 kWh – można odebrać 80% oddanej energii;
- powyżej 10 kWh – można odebrać 70% oddanej energii.
Od kwietnia 2022 będzie obowiązywać system zakupu i sprzedaży energii. Tu nie można mówić już o magazynowaniu energii, a o jej sprzedaży do sieci dystrybucyjnej po cenach hurtowych. W późniejszym okresie będzie można ją odkupić od dostawcy prądu po cenach detalicznych w sytuacji, gdy zajdzie taka potrzeba.
Magazynowanie energii w akumulatorach
Bardziej niezależnym rozwiązaniem od magazynowania energii na podstawie umowy prosumenckiej jest zainstalowanie systemu off-grid, gdzie energia zostaje magazynowana we własnym zakresie, bez konieczności przesyłania jej do sieci energetycznej. Nadwyżka energii magazynowana jest w specjalnych akumulatorach. Działają one na zasadzie Powerbank’ów. W sytuacjach awaryjnych, gdy nastąpi przerwa w dostawie prądu, można wykorzystywać zmagazynowaną energię zgromadzoną we własnych akumulatorach.
W celu stworzenia systemu off-grid, w których akumulatory służą, jako magazyn energii są:
- moduły fotowoltaiczne;
- akumulator/y
- inwerter zapobiegający nadmiernemu naładowaniu, przeładowaniu lub cofaniu się prądu;
- inwerter wyspowy.
Samochód elektryczny jako magazyn energii
Coraz bardziej powszechną metodą magazynowania energii staje się samochód elektryczny. Instalując przydomowe stacje ładowania pojazdów, można nadwyżkę energii zmagazynować w aucie, podłączając go rano i wieczorem. Samochody elektryczne wyposażone są w bardzo pojemne akumulatory, jednak nie każdy model nada się jako magazyn energii. Niezbędne są tu dwukierunkowe ładowarki do aut elektrycznych.
Taki system jest jednak dodatkową możliwością, gdyż akumulatory w pojazdach pomimo swojej dużej pojemności nie są wstanie zmagazynować 100% nadwyżkowej energii. Ale jak najbardziej można w ten sposób zwiększyć autokonsumpcję wyprodukowanej energii dzięki fotowoltaice i przyspieszyć zwrot z inwestycji w fotowoltaikę jak i w auto elektryczne.
Magazyn ciepła i chłodu
Można magazynować samą energię elektryczną oraz w postaci ciepła lub chłodu. Osoby, które zainwestowały także w pompę ciepła do produkcji ciepłej wody lub ogrzewania mogą dodatkowo wyposażyć się w tzw. bufor ciepła, czyli wielorozmiarowy zbiornik na ogrzaną wodę. Taka inwestycja pozwoli zoptymalizować system energetyczny, jeśli zostanie on odpowiednio zaizolowany. Temperatura ciepłej wody utrzymuje się przez długi czas, zwiększając przy tym sprawność systemu energetycznego nawet do 95%!
Podsumowując
Jak widzisz, sposobów na magazynowanie energii elektrycznej jest wiele. Każdy z nich wiąże się z dodatkową inwestycją. Patrząc na aktualne ceny prądu, które nadal będą wzrastały, każda opcja jest dobra, aby zaoszczędzić przyszłościowo.
W związku z tym, że koszt montażu magazynu energii nie należy do niskich, przekazujemy dobrą wiadomość! Już w I kwartale 2022 ma ruszyć nowa edycja programu Mój Prąd 4.0. Tym razem dofinansowaniu mają podlegać oprócz mikroinstalacji fotowoltaicznych także systemy kompatybilne z fotowoltaiką:
- banki energii;
- magazyny chłodu i ciepła;
- ładowarki aut elektrycznych;
- systemy do zarządzania energią w gospodarstwie domowym.
Więcej o programie Mój Prąd 2022 możesz przeczytać tutaj!