Instalacja fotowoltaiczna na dachu budynku wielorodzinnego

Czy można wrzucić w koszty montaż paneli fotowoltaicznych?


Fotowoltaika jest ekologicznym i wydajnym rozwiązaniem, który umożliwia uzysk energii elektrycznej poprzez pochłanianie promieni słonecznych przez panele fotowoltaiczne. Pomimo tego, że od kwietnia 2022 roku istnieje nowy system rozliczania prosumentów – net-billing jej popularność nadal jest na wysokim poziomie. Zainteresowani instalacją fotowoltaiczną to nie tylko osoby fizyczne, ale także rolnicy i przedsiębiorcy. W dzisiejszym artykule poruszymy kwestię, czy można wrzucić w koszty firmy montaż paneli fotowoltaicznych? 

Czytaj dalej! 

Czego dowiesz się z artykułu?

Fotowoltaika i koszt firmy 

Fotowoltaika dla firm niesie ze sobą wiele korzyści. Oprócz tego, że posiada się własne źródło energii, które pozwala obniżyć faktury za prąd nawet do 90%, to firma przestaje podlegać podwyżkom cen za prąd. To z kolei pozwala na stabilizację i wydajniejsze planowanie przyszłości. Posiadanie fotowoltaiki przez przedsiębiorstwo redukuje koszty oraz zwiększa pozytywny wizerunek firmy jako przedsiębiorstwo dbające o środowisko. 

Własna instalacja fotowoltaiczna jest doskonałym sposobem na optymalizację podatkową, czyli możesz spokojnie wliczyć fotowoltaikę jako koszt firmy. Co dokładnie możesz odliczyć? Poniżej wyjaśniamy! 

Fotowoltaika dla firm
Realizacja Skomat Przyszowa 26,64 kWp

Fotowoltaika dla firm – co można odliczyć?

Koszty uzyskania przychodu, to wszelkiego rodzaju wydatki, które są uzasadnione prowadzeniem przedsiębiorstwa, czyli przyczyniające się do uzyskania przychodu w firmie. Przykładami są np. auto firmowe wraz z paliwem, wyposażenie biura, produkty socjalne, a także fotowoltaika. 

Odliczenie fotowoltaiki może nastąpić na trzy sposoby:

  • Odliczenie VAT
  • Odpis rat leasingu na fotowoltaikę
  • Odpis amortyzacji

Fotowoltaika dla firm – odliczenie VAT 

Istnieje prawo do zwrotu VAT z instalacji fotowoltaicznej, które opisane jest w 86 ust. 1 ustawy o VAT. Takie prawo przysługuje w momencie gdy:

  • przedsiębiorca otrzymał fakturę; 
  • zakup fotowoltaiki ma być wykorzystywany do czynności opodatkowanych;
  • u sprzedawcy towaru lub usługi powstał obowiązek podatkowy. 

Naliczany podatek VAT od fotowoltaiki wynosi 23% dla przedsiębiorców i może zostać całkowicie rozliczony od podatku należnego. 

Fotowoltaika dla firm – odpis rat leasingu na fotowoltaikę 

Istnieje możliwość instalacji fotowoltaicznej na zasadzie leasingu. Forma ta może występować w trzech wariantach: leasing operacyjny, leasing finansowy i pożyczka leasingowa. Zwykle zdarzają się leasingi operacyjne i finansowe. W każdym wariancie koszty uzyskania przychodu różnią się od standardowych rozliczeń. 

W wariancie leasingu operacyjnego podczas trwania umowy przedsiębiorca nie jest właścicielem instalacji, tylko firma leasingowa lub bank i to one mogą odpisać amortyzację. Kosztem w tym wariancie jest:

  • część raty leasingowej (kapitałowa i odsetkowa);
  • opłata wstępna, manipulacyjna, prowizje;
  • koszty eksploatacyjne. 

W wariancie leasingu finansowego właścicielem już podczas trwania umowy jest przedsiębiorca. Wtedy kosztem uzyskania jest odsetkowa część raty leasingowej oraz koszty eksploatacyjne związane z instalacją. 

fotowoltaika dla firm
Realizacja Skomat Kraków 17,76 kWp

Fotowoltaika dla firm – odpis amortyzacji

Kolejnym rozliczeniem, wspomnianym już w leasingu jest amortyzacja. Środki trwałe po upływie minimum roku zużywają się w jakiś sposób i nieco tracą na początkowej wartości. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym można dokonać odpisu za zużycie. 

Instalacja fotowoltaiczna może zostać odpisana w zależności od rodzaju środka trwałego. Fotowoltaikę można zaliczyć jako składową budynku lub jako odrębny środek trwały. 

W momencie, gdy instalacja zaliczana jest jako składowa budynku, bo przykładowo pełni funkcję dachu solarnego, instalacja podwyższa wartość budynku i będzie amortyzowana razem z nim. Natomiast jeśli będzie ona zaliczana jako odrębny środek trwały, to może być amortyzowana oddzielnie. 

Podsumowując

Jak widzisz, istnieje wiele sposobów na wrzucenie w koszty fotowoltaiki. To jest inwestycja przyszłościowa, która dla przedsiębiorców z pewnością się opłaci. Jeśli prowadzisz przedsiębiorstwo na terenie małopolski i chcesz być bardziej niezależnym w kwestii wykorzystania energii elektrycznej to skontaktuj się z nami! Zajrzyj również fotowoltaika małopolska, aby dowiedzieć się więcej! Skomat, doradzimy najlepsze rozwiązania! 


Zobacz również

Fotowoltaika Kraków

Dofinansowanie zakupu fotowoltaiki

Powrót do poprzedniej strony