Czy można wrzucić w koszty montaż paneli fotowoltaicznych?
Fotowoltaika jest ekologicznym i wydajnym rozwiązaniem, który umożliwia uzysk energii elektrycznej poprzez pochłanianie promieni słonecznych przez panele fotowoltaiczne. Pomimo tego, że od kwietnia 2022 roku istnieje nowy system rozliczania prosumentów – net-billing jej popularność nadal jest na wysokim poziomie. Zainteresowani instalacją fotowoltaiczną to nie tylko osoby fizyczne, ale także rolnicy i przedsiębiorcy. W dzisiejszym artykule poruszymy kwestię, czy można wrzucić w koszty firmy montaż paneli fotowoltaicznych?
Czytaj dalej!
Czego dowiesz się z artykułu?
- Fotowoltaika i koszt firmy
- Fotowoltaika dla firm – co można odliczyć?
- Fotowoltaika dla firm – odliczenie VAT
- Fotowoltaika dla firm – odpis rat leasingu na fotowoltaikę
- Fotowoltaika dla firm – odpis amortyzacji
Fotowoltaika i koszt firmy
Fotowoltaika dla firm niesie ze sobą wiele korzyści. Oprócz tego, że posiada się własne źródło energii, które pozwala obniżyć faktury za prąd nawet do 90%, to firma przestaje podlegać podwyżkom cen za prąd. To z kolei pozwala na stabilizację i wydajniejsze planowanie przyszłości. Posiadanie fotowoltaiki przez przedsiębiorstwo redukuje koszty oraz zwiększa pozytywny wizerunek firmy jako przedsiębiorstwo dbające o środowisko.
Własna instalacja fotowoltaiczna jest doskonałym sposobem na optymalizację podatkową, czyli możesz spokojnie wliczyć fotowoltaikę jako koszt firmy. Co dokładnie możesz odliczyć? Poniżej wyjaśniamy!
Fotowoltaika dla firm – co można odliczyć?
Koszty uzyskania przychodu, to wszelkiego rodzaju wydatki, które są uzasadnione prowadzeniem przedsiębiorstwa, czyli przyczyniające się do uzyskania przychodu w firmie. Przykładami są np. auto firmowe wraz z paliwem, wyposażenie biura, produkty socjalne, a także fotowoltaika.
Odliczenie fotowoltaiki może nastąpić na trzy sposoby:
- Odliczenie VAT
- Odpis rat leasingu na fotowoltaikę
- Odpis amortyzacji
Fotowoltaika dla firm – odliczenie VAT
Istnieje prawo do zwrotu VAT z instalacji fotowoltaicznej, które opisane jest w 86 ust. 1 ustawy o VAT. Takie prawo przysługuje w momencie gdy:
- przedsiębiorca otrzymał fakturę;
- zakup fotowoltaiki ma być wykorzystywany do czynności opodatkowanych;
- u sprzedawcy towaru lub usługi powstał obowiązek podatkowy.
Naliczany podatek VAT od fotowoltaiki wynosi 23% dla przedsiębiorców i może zostać całkowicie rozliczony od podatku należnego.
Fotowoltaika dla firm – odpis rat leasingu na fotowoltaikę
Istnieje możliwość instalacji fotowoltaicznej na zasadzie leasingu. Forma ta może występować w trzech wariantach: leasing operacyjny, leasing finansowy i pożyczka leasingowa. Zwykle zdarzają się leasingi operacyjne i finansowe. W każdym wariancie koszty uzyskania przychodu różnią się od standardowych rozliczeń.
W wariancie leasingu operacyjnego podczas trwania umowy przedsiębiorca nie jest właścicielem instalacji, tylko firma leasingowa lub bank i to one mogą odpisać amortyzację. Kosztem w tym wariancie jest:
- część raty leasingowej (kapitałowa i odsetkowa);
- opłata wstępna, manipulacyjna, prowizje;
- koszty eksploatacyjne.
W wariancie leasingu finansowego właścicielem już podczas trwania umowy jest przedsiębiorca. Wtedy kosztem uzyskania jest odsetkowa część raty leasingowej oraz koszty eksploatacyjne związane z instalacją.
Fotowoltaika dla firm – odpis amortyzacji
Kolejnym rozliczeniem, wspomnianym już w leasingu jest amortyzacja. Środki trwałe po upływie minimum roku zużywają się w jakiś sposób i nieco tracą na początkowej wartości. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym można dokonać odpisu za zużycie.
Instalacja fotowoltaiczna może zostać odpisana w zależności od rodzaju środka trwałego. Fotowoltaikę można zaliczyć jako składową budynku lub jako odrębny środek trwały.
W momencie, gdy instalacja zaliczana jest jako składowa budynku, bo przykładowo pełni funkcję dachu solarnego, instalacja podwyższa wartość budynku i będzie amortyzowana razem z nim. Natomiast jeśli będzie ona zaliczana jako odrębny środek trwały, to może być amortyzowana oddzielnie.
Podsumowując
Jak widzisz, istnieje wiele sposobów na wrzucenie w koszty fotowoltaiki. To jest inwestycja przyszłościowa, która dla przedsiębiorców z pewnością się opłaci. Jeśli prowadzisz przedsiębiorstwo na terenie małopolski i chcesz być bardziej niezależnym w kwestii wykorzystania energii elektrycznej to skontaktuj się z nami! Zajrzyj również fotowoltaika małopolska, aby dowiedzieć się więcej! Skomat, doradzimy najlepsze rozwiązania!
Zobacz również