Fakty i mity na temat oszczędzania

Fakty i mity dotyczące oszczędzania energii


Wysokie rachunki za prąd powodują, że często szukamy pomysłów na oszczędzanie energii. Z późniejszej obserwacji wynika, że nie wszystkie przynoszą oczekiwany skutek, czyli niższe rachunki za prąd. Co w takim razie może przyczynić się do obniżenia kosztów za energię elektryczną, a co niekoniecznie

Czytaj dalej i poznaj szczegóły! 🙂 

Podłączona ładowarka w kontakcie

Faktycznie jest tak, że w sytuacji, gdy ładowarka zostaje podłączona do prądu, ale nie ładuje telefonu, to pobiera prąd. Mitem jednak jest to, że ładowarka pobiera dużą ilość prądu. Często z pośpiechu lub po prostu z wygody odłączamy telefon od ładowarki, po czym zostaje ona w kontakcie. 

Czy w takim razie wiele stracimy jeśli ładowarka zostanie podłączona do kontaktu? Nie. Ale w sytuacji, gdy w kontaktach jest kilka lub kilkanaście pozostawionych ładowarek, to już możemy osiągnąć pewną nadwyżkę zużytej energii. 

Tryb czuwania „Stand by”

Tu mamy analogiczną sytuację do podłączonej ładowarki w kontakcie. Faktem jest, że urządzenia pozostawione w trybie czuwania pobierają prąd. Mitem jest, że pobierają go dużo. Jeśli jednak wiele jest takich urządzeń w budynku będących w trybie czuwania, to owszem możemy sobie naliczyć sporo kWh na rachunku. Jeśli w takim trybie jest podłączony tylko telewizor, to nie trzeba brać go pod uwagę przy zamiarze oszczędzania energii. 

Żarówki energooszczędne

Fakty i mity paneli słonecznych

Faktem jest, że żarówki energooszczędne pobierają mniej prądu niż zwykłe żarówki, ale nie zawsze. Mitem jest, że wymiana żarówek zwykłych na energooszczędne pozwoli dużo zaoszczędzić.

Żarówki energooszczędne pobierają najwięcej prądu przy uruchomieniu. Dlatego też, żeby oszczędność była efektywna, to taka żarówka powinna bez zamontowana w pomieszczeniach, gdzie świtało świeci się długo. Przykładowo mamy taką żarówkę w kuchni. Przychodzi mrok i zapalamy światło na czas kolacji. I jeśli wiemy, że później też ktoś przychodzi do kuchni, to powinno się to światło zostawić włączone. Analogicznie ma się sprawa w przypadku toalety, najczęściej pozostawienie w niej klasycznej żarówki jest formą oszczędności energii. 

Stosowanie takich żarówek w pomieszczeniach, gdzie spędzamy mało czasu (łazienka, korytarz / przedpokój) nie wygeneruje nam oszczędności.

Klasy energetyczne AGD

Faktem jest, że każda klasa energetyczna odznacza się inną wartością poboru energii. Mitem jest stwierdzenie, że klasy energetyczne to tylko chwyt marketingowy i nie różnią się od siebie.  

Choć podane na etykiecie roczne zużycie prądu jest wartością względną, to klasy mają znaczenie w oszczędności energii. Pozwalają one na oszczędność nawet do 15 % energii !

Prawdopodobnie badania urządzeń przeprowadzone są w warunkach laboratoryjnych, gdzie temperatura jest zazwyczaj stała, wnętrze lodówki jest wypełnione „zimną” zawartością, pomieszczenie gdzie się ona znajduje jest puste i chłodne. Takie warunki nie są możliwe do spełnienia w domach.

Dlatego w przypadku omawianej lodówki na oszczędność ma wiele czynników, nie tylko klasa energetyczna. Częste otwieranie, wkładanie ciepłych potraw lub rozmrażanie w lodówce również ma wpływ na pobór energii. 

Podsumowanie 

Wiesz na pewno, że korzystając ze sprzętów domowych bardzo ważny jest rozsądek. Ceny rachunków zależą od ilości sprzętów w domu, od ich używania. Wpływ na oszczędność ma także taryfa prądu. Jedno jest pewne, że w sytuacji gdy bezpieczniki „wyskakują”, to znak, że zużycie w danym momencie jest ponad normę i wtedy warto się zastanowić co zrobić, żeby do takich sytuacji nie dochodziło. Warto oszczędzać energię dla ochrony środowiska i dla niższych rachunków za prąd. 

Powrót do poprzedniej strony