Instalacja fotowoltaiczna na dachu domu

Jaką taryfę prądu wybrać do domu?


Wysokie rachunki za prąd to jedna z największych bolączek właścicieli mieszkań i domów jednorodzinnych. Większość z nas nie szuka sposobu na to, aby obniżyć koszty zużycia energii elektrycznej. Nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, że żeby płacić mniej, nie trzeba rozwiązywać umowy i szukać nowego dostawcy. Często wystarczy zmiana planu taryfowego na bardziej dopasowany do naszego indywidualnego stylu życia. Podpowiadamy, jaką taryfę prądu wybrać w mieszkaniu.

Co oznaczają taryfy prądu?

Plany cenowe energii elektrycznej, potocznie nazywane taryfami, obowiązują u poszczególnych operatorów w wyznaczone dni o konkretnych godzinach. W przypadku gospodarstw domowych konsumenci mają do wyboru taryfy energetyczne z grupy oznaczonej literą „G”. Najpopularniejsze z nich to:

G11 – taryfa jednostrefowa, w której za 1 kWh zużytej energii zapłacimy tyle samo przez całą dobę,

G12 – taryfa dwustrefowa, gdzie wysokość opłat uzależniona będzie od pory dnia,

G12W – w tej taryfie ceny prądu różnią się w zależności od konkretnych godzin oraz dni,

G11P, G11E – taryfy przedpłatowe, w których prąd nabywany jest przez klienta w systemie pre-paid.

Na pytanie o to, jaką taryfę wybrać w domu, nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi. Kluczowe będzie tu indywidualne zużycie prądu przez gospodarstwo domowe, wynikające bezpośrednio ze stylu życia jego mieszkańców. Wybór niewłaściwej taryfy może spowodować, że za prąd przepłacimy nawet do 10% w skali roku. Wszystko więc zależy od tego, w jakich dniach i godzinach najczęściej korzystamy z urządzeń elektrycznych, szczególnie tych, które pobierają najwięcej energii, jak pralka, piekarnik, żelazko, czajnik bezprzewodowy czy klimatyzator.

W której taryfie prąd jest najtańszy?

Większość dystrybutorów energii dzieli dobę na określone strefy czasowe: 22:00 – 5:00, 6:00 – 13:00, 13:00 – 15:00 oraz 15:00 – 22:00. Mając taryfę jednostrefową, godziny, w jakich korzystamy z prądu nie mają znaczenia, gdyż bez względu na porę dnia lub nocy, za prąd płacimy tyle samo. Jeśli jednak największy pobór energii w domu ma miejsce pomiędzy 13:00 a 15:00 lub w godzinach 22:00 – 6:00, korzystniejsze może okazać przejście na taryfę G12, ponieważ w tych porach dnia za 1 kWh prądu zapłacimy mniej. Choć różnica w cenie oscyluje najczęściej w granicach kilku groszy za 1 kWh, w skali roku, a nawet miesiąca da to realne oszczędności, dzięki którym więcej pieniędzy zostanie w naszym portfelu.

Alternatywę dla taryfy G12, w której stawki za zużycie prądu w poszczególnych porach dnia są stałe, stanowi plan G12W, wyróżniający dodatkowo dni, w których za prąd zapłacimy mniej. To m.in. popularne taryfy weekendowe, w których energia w weekend jest tańsza niż w ciągu tygodnia. Takie rozwiązanie może być korzystne dla osób, które w dni powszednie sporo pracują, a większość domowych prac planują na dni wolne. Weekendowe taryfy energetyczne warto wybrać również do domku letniskowego, użytkowanego jedynie w piątki, soboty czy niedziele.

Taryfy energetyczne przedpłatowe

Taryfy pre-paid, określane potocznie jako „prąd na kartę” to oferty, w których klient za energię płaci z góry. Pozwala to kontrolować zużycie i bardzo często wizaże się z obniżonymi opłatami dystrybucyjnymi. W taryfach przedpłaconych także dostępne są różne strefy cenowe, pozwalające dopasować plan cenowy do indywidualnego sposobu korzystania prądu. Nie jest to jednak zbyt popularne rozwiązanie z uwagi na fakt, że nie wszyscy dystrybutorzy energii mają w ofercie taryfy G12P oraz G12E.

Wiedząc już, co oznaczają taryfy prądu oraz znając relację pomiędzy godzinami korzystania z sieci energetycznej a cenami prądu u operatora, łatwiej podjąć decyzje co do tego, jaką taryfę prądu wybrać w domu. Podstawowym kryterium przy zmianie warunków umowy z operatorem zawsze powinno być szczegółowe wyliczenie zużycia energii w poszczególnych godzinach, gdyż w każdym domu może ono wyglądać inaczej. Wiele zależy od indywidualnych nawyków osób współtworzących gospodarstwo domowe, a także od harmonogramu dnia, wyznaczanego przez pracę, obowiązki domowe, a także pasje i zainteresowania. Z całą pewnością, warto sprawdzić, w której taryfie prąd jest najtańszy w naszym przypadku, gdyż zmiana planu cenowego może zapewnić realne oszczędności.

Zmiana taryfy to nie jedyny sposób na oszczędności!

Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się z Nami, chętnie Ci doradzimy!

Zainteresował Cię temat oszczędzania i OZE? To również może Cię zainteresować!

Moje ciepło 2022 – Dofinansowanie pompy ciepła

Jak działa klimatyzacja?

Pompa ciepła – Czym jest i jak działa?

Fotowoltaika- Czy może ogrzać dom?

Powrót do poprzedniej strony