Wybór miejsca dla pompy ciepła

Wybór miejsca dla pompy ciepła


Jak już może pamiętacie z naszych poprzedni artykułów (np. tego), pompa ciepła typu split składa się z dwóch jednostek: zewnętrznej i wewnętrznej. Dziś chcemy Wam przybliżyć temat gdzie najlepiej je umieścić, aby nikomu nie przeszkadzały i były bezpieczne. Czytaj dalej, aby poznać dobry wybór miejsca dla pompy ciepła.

Spis treści:

 1. Wybór miejsca jednostki zewnętrznej
 2. Wybór miejsca jednostki wewnętrznej
 3. Dodatkowe informacje

1. Wybór miejsca jednostki zewnętrznej

a. Ze względu na hałas

Na pewno pierwszym z czynników, na jakie zwracamy uwagę, jest fakt, jak duże jest urządzenie oraz jaki poziom głośności generuje. Umieszczona w zewnętrznej jednostce m.in. sprężarka i wentylator, wytwarzają hałas, który musi się mieścić w normach ujętych w m.in. Rozporządzenie Ministra Środowiska z 14 czerwca 2007 oraz rozporządzeniem z 1 października 2012 roku mówiących o dopuszczalnych poziomach hałasu w środowisku. Pompę ciepła należy montować tak, aby nie zakłócać strumienia powietrza z żadnej strony. Na rynku znajdziesz już urządzenia, które są ciche i spełniają normy. Jeśli jednak zdecydujesz się na głośniejsze urządzenie, aby spełniać wymagania, należy wziąć pod uwagę takie aspekty jak:

 • odległość od granicy działki,
 • zastosować dodatkowe bariery rozpraszające falę akustyczną,
 • nie stawiać pompy ciepła na podłożu o powierzchni odbijającej hałas,
 • ustawić jednostkę z dala od ścian zabudowy.

Istnieje także poziom dopuszczalnego hałasu w pomieszczeniach zamkniętych, który wynosi : 30 dB(A) w godzinach 22.00-6.00, 40 dB(A) w godzinach 6.00-22.00.

Pamiętaj o tym, żeby zapewnić komfort mieszkania w ciszy także Twoim sąsiadom. Mogą oni zgłosić się o pomiar emitowanego hałasu do Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

b. Odległość jednostek od siebie

Odległość między wewnętrzną jednostką a zewnętrzną ma także znaczenie przy wyborze miejsca. W przypadku zbyt dużej odległości, a co za tym idzie długich rur, odnotowuje się większe straty ciepła. Producent pompy ciepła jasno określa maksymalne długości rur, które należy przestrzegać.

c. Odległość od podłoża

Żyjemy w kraju, w którym występują opady śniegu. Aby nie dopuścić do zablokowania wentylatora przez śnieg, należy także uwzględnić umieszczenie jednostki zewnętrznej w odpowiedniej odległości, która jest podana przez producenta pompy, od elewacji budynku. Musimy także pamiętać o poziomie pokrywy śnieżnej u podłoża, dlatego zewnętrzną jednostkę należy umieścić na wysokości ok. 30-60 cm od ziemi. Dodatkowo można zamontować daszek zabezpieczający przed opadami.

Nie powinno się montować pompy ciepła nad chodnikiem. Unikniemy wtedy oblodzenia w porze zimowej.

Wybór miejsca na pompy ciepła

2. Wybór miejsca jednostki wewnętrznej

Najważniejszym czynnikiem branym pod uwagę przy montażu jednostki wewnętrznej jest swobodny dostęp do niej. W przypadku prac serwisowych czy zmiany regulacji powinniśmy móc z łatwością się do niej dostać. W odróżnieniu od działania pieców, do pracy pompy ciepła jest potrzebny tylko prąd i podłączenie do instalacji wodnej budynku. Nie ma specjalnie określonych wymogów przy montażu jednostki wewnętrznej, aczkolwiek zaleca się umieszczenie jej w pomieszczeniu, w które nie jest przeznaczone na stałe przebywanie domowników.

Powinniśmy pamiętać także, aby w pobliżu jednostki wewnętrznej nie występowały żadne materiały łatwopalne oraz nie zabudowywać/zastawiać jej od przodu (z uwagi na swobodną cyrkulację powietrza).

3. Dodatkowe informacje

Pompy ciepła powietrze-woda są najczęstszymi rozwiązaniami, na jakie się decyduje społeczność. Jeśli wy także chcecie korzystać z tego źródła ciepła, zapoznajcie się z dodatkowymi informacjami dotyczącymi umiejscowienia jednostek.

 • Należy unikać wystawiania jednostek na bezpośrednie promieniowanie słoneczne,
 • Należy unikać montażu we wnękach budynku i między budynkami, aby nie stworzyć efektu tzw. tuby,
 • Należy unikać montażu jednostek w pobliżu sypialni, pokoju dziennego,
 • Zaleca się niesadzenie roślin wokół jednostek z uwagi na pracujące wentylatory,
 • Powinna to być przestrzeń niezapylona,
 • Na urządzeniu nie należy ustawiać żadnych przedmiotów,
 • Zwróć uwagę, aby było to miejsce z dobrą wentylacją,
 • W miarę możliwości powinno się montować jednostkę w miejscu niewystawionym na silne działanie wiatru.

Skomat kraków

W naszej firmie posiadamy kompetentną i wyspecjalizowaną kadrę, która nie tylko doradzi państwu, na jaki sprzęt się zdecydować, gdzie go umieścić, ale także zajmie się montażem.

Jesteś zainteresowany?

Zadzwoń do nas i zdejmij sobie z głowy te wszystkie regulacje.

Wykonamy montaż pompy ciepła za Ciebie i dla Ciebie!

Zobacz również:

Powrót do poprzedniej strony