Pompa ciepła typu powietrze-woda
Coraz częstszym wyborem przy budowie domu są pompy ciepła. Niezmiernie nas to cieszy, bo zdecydowanie są one lepsze dla środowiska, o które codziennie staramy się dbać, jak tylko potrafimy. Oferujemy państwu zieloną energię w postaci fotowoltaiki, a teraz także zajmujemy się montażem powietrznych pomp ciepła.
Spis treści:
- Czym jest pompa ciepła?
- Jak działa pompa ciepła powietrze-woda?
- Zalety pompy ciepła powietrze woda
- Podsumowanie
Czym jest pompa ciepła?
Pompa ciepła jest to urządzenie przenoszące ciepło z otoczenia o niższej temperaturze do otoczenia o temperaturze wyższej. Naturalnie taki przepływ ciepła jest niemożliwy, dlatego w celu wykonania takiej pracy konieczne jest dostarczenie energii napędowej (elektrycznej) do pompy ciepła
Zainteresował Cię temat pomp ciepła dowiesz się więcej o tym „jak działają pompy ciepła„.
W tym wpisie chcemy się skupić na pompach ciepła powietrze-woda.
Jak działa pompa ciepła powietrze-woda?
Działanie pompy ciepła powietrze-woda można porównać do działania lodówki, która wypompowuje ciepło ze środka, aby dostarczyć do środka zimne powietrze. Pompa ciepła działa na podobnych zasadach, pozyskuje powietrze z otoczenia i przekształca je w wyższą temperaturę do ogrzania domu i wody.
Pompy ciepła składają się z trzech części
- źródło górne,
- pompa ciepła,
- źródło dolne.
Pomieszczenia grzeje górne źródło (podłogówka, grzejniki). Pompa ciepła dostarcza energię cieplną do źródła górnego, która pobiera energię z powietrza, wody lub gruntu za pomocą instalacji, czyli źródła dolnego.
W pompie ciepła powietrze-woda dolnym źródłem ciepła jest powietrze. Wentylator wywołuje przepływ powietrza przez wymiennik, gdzie ciepło odbierane jest przez parujący czynnik chłodniczy, następnie woda przyjmuje ciepło od czynnika. Jednostkę zewnętrzną, czyli agregat najczęściej montuje się przed budynkiem, natomiast na jednostkę wewnętrzną należy wygospodarować miejsce w pomieszczeniu gospodarczym. Ciepło oddawane jest do ogrzewania wody wykorzystywanej w domu – zarówno w instalacji ciepłej wody użytkowej, jak i centralnego ogrzewania.
Nie musisz się obawiać, że w zimie pompa nie będzie miała skąd pozyskać ciepłego powietrza. Czynnik chłodniczy posiada temperaturę niższą od otoczenia, więc bez problemu odbierze ciepło z powietrza nawet przy minusowych temperaturach, dlatego będziesz mógł ogrzać swój dom oraz wodę w zimne dni.
Zalety pompy ciepła powietrze woda
Ten rodzaj pompy jest najczęściej wybierany spośród rodzajów pomp ciepła, ponieważ w odróżnieniu od gruntowej pompy ciepła, nie są konieczne głębokie odwierty. Koszt instalacji pompy ciepła powietrze-woda jest także znacznie mniejszy od instalacji gruntowej pompy ciepła.
Kilka zalet, które powinieneś znać!
- Pompy ciepła są bezpieczne. Nie posiadają palnego paliwa, więc nie stwarzają ryzyka wybuchu.
- Nie zabierają czasu. Pewnie zastanawiasz się, co mamy na myśli. Otóż pompa ciepła nie potrzebuje całego obrządku z rozpalaniem i czyszczeniem, jak to zazwyczaj jest przy piecach. Zyskujesz dodatkowy czas!
- Niezależność. W połączeniu z fotowoltaiką uzyskujesz niezależne źródło ogrzewania domu i wody.
- Możesz uzyskać dofinansowanie. Więcej o nich piszemy tutaj.
- Niskie koszty utrzymania.
- Pompy ciepła dostępne na rynku od renomowanych firm cechują się doskonałą wydajnością, jakością oraz długowiecznością. Zakładana żywotność urządzenia to 20 lat przy prawidłowej instalacji.
- Wybierając pompę ciepła, dbasz o środowisko. Pompa ciepła nie emituje szkodliwych spalin. Obniża emisję CO2.
- Pompa powietrzna jest cicha. Wszystkie elementy generujące hałas, znajdują się poza budynkiem.
Podsumowanie
Już znasz mniej więcej zasady działania pompy typu powietrze-woda. W najbliższym czasie przygotujemy dla Ciebie też artykuł, w którym pokażemy cały proces na schemacie oraz wszystkie elementy, jakie powinny być zamontowane, aby pompa prawidłowo działała.
Jeśli już dziś jesteś przekonany, że chcesz obniżyć swoje koszty, zyskać czas i ogrzewać dom i wodę pompą powietrze-woda, skontaktuj się z nami.