Pompa ciepła

Pompa ciepła, jakie przyniesie mi korzyści?


Pompa ciepła jest doskonałym rozwiązaniem w ogrzewaniu budynku oraz ciepłej wody użytkowej.  Wymaga niewielkiego nakładu pracy, dzięki czemu możesz cieszyć się przyjemną temperaturą dogodną dla Ciebie i Twojej rodziny. Jednak to nie jedyna korzyść z inwestycji w pompę ciepła. Czytaj dalej! 

W niniejszym artykule poruszymy następujące kwestie:

Pompa ciepła – ogólne informacje 

Pompa ciepła to urządzenie, które ma za zadanie przenieść energię z dolnego źródła o niższej temperaturze do górnego źródła ciepła o wyższej temperaturze do Twojego systemu ogrzewania domu i wody. Do działania wykorzystuje energie z gruntu, powietrza lub wody. Te trzy nośniki to dolne źródło ciepła.

Wyróżniamy trzy rodzaje pomp ciepła:

  • Pompa ciepła powietrzna. 
  • Pompa ciepła gruntowa;
  • Pompa ciepła wodna. 

W Polsce najczęściej wybierane pompy ciepła to pompy typu powietrze-woda, a dokładniej typu powietrze-woda. W tym przypadku górnym źródłem ciepła jest powietrze. Wentylator wywołuje przepływ powietrze przez wymiennik, gdzie ciepło odbierane jest przez parujący czynnik chłodniczy. Jednostkę zewnętrzna, czyli agregat najczęściej montuje się przed budynkiem, natomiast na jednostkę wewnętrzną należy wygospodarować miejsce w pomieszczeniu gospodarczym. Ciepło oddawane jest do ogrzewania wody wykorzystywanej w domu – zarówno w instalacji ciepłej wody użytkowej, jak i centralnego ogrzewania.

Więcej o rodzajach pompy ciepła przeczytasz tu -> LINK

Korzyści stosowania pompy ciepła

Pompa ciepła i fotowoltaika Tarnów

Połączenie fotowoltaiki z pompą ciepła jest doskonałym rozwiązaniem. Do działania wykorzystuje ona ok. 75% energii z otoczenia oraz ok. 25% energii elektrycznej, która może być wytwarzana dzięki panelom słonecznym zamontowanym na dachu lub gruncie. Fotowoltaika Tarnów pozwoli na oszczędne ogrzewanie domu i uzyskanie ciepłej wody użytkowej. Jeśli jesteś już szczęśliwcem i posiadasz instalację fotowoltaiczną, to zastanów się nad pompą ciepła w swoim domu. 

Inwestycja w fotowoltaikę i pompę ciepła jest dość kosztowna, jednak istnieje kilka możliwości dofinansowania, które pokryją część poniesionych kosztów. Można także skorzystać z eko-kredytów. 

Pompa ciepła i korzyści z jej stosowania 

Dwie korzyści wymieniliśmy już wyżej, a mianowicie pompa ciepła wymaga minimalnego nakładu pracy. Nie musisz borykać się z wyrabianiem drewna w lesie, zamawianiem innego opału, noszeniem ciężkiego węgla bądź drewna i przede wszystkim nie musisz pamiętać o częstym podkładaniu do pieca. Co za tym idzie nie musisz w nowym budownictwie myśleć o miejscu na kotłownię, komin, czy magazyn do przechowywania paliwa, ponieważ instalacja tego nie wymaga.

Kolejna wymieniona zaleta to połączenie pompy ciepła z systemem fotowoltaicznym. Prąd wytworzony z instalacji można przeznaczyć do zasilenia pompy ciepła. Pozwala to na zminimalizowanie kosztów związanych z pracą.

Ponadto pompy ciepła dostępne na rynku od renomowanych firm cechują się doskonałą wydajnością, jakością oraz długowiecznością. Zakładana żywotność urządzenia to 20 lat przy prawidłowej instalacji.

Możesz połączyć instalację z systemem ogrzewania. Rekomendowanym system przy pompie ciepła jest instalacja podłogowa. Posiadając niskotemperaturowe ogrzewanie płaszczyznowe, można najefektywniej wykorzystać potencjał pompy, która najczęściej jest urządzeniem niskotemperaturowym. Ogrzewanie podłogowe daje również największy komfort cieplny.

Możesz być spokojnym, bo wybierając ten system ogrzewania dbasz o środowisko i generujesz oszczędności w swoim portfelu. Pompa ciepła obniża produkcję CO2 średnio o 20% (w porównaniu z kotłami gazowymi), dodatkowo nie emituje żadnych spalin!

Załóż pompę ciepła, ciesz się komfortową temperaturą oraz poświęć więcej czasu na swoje przyjemności! 

Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami na temat fotowoltaiki:

Powrót do poprzedniej strony