grafika do wpisu ile pradu pobiera pompa ciepła?

Ile prądu pobiera pompa ciepła?


W dzisiejszych czasach pompa ciepła uzyskuje dużą popularność poprzez wiele niosących ze sobą korzyści. Wiele osób przy podjęciu decyzji o wyborze tej formy ogrzewania pyta między innymi „ile prądu zużywa pompa ciepła”?

Zapraszamy do czytania 🙂 

Czym jest pompa ciepła?

Pompa ciepła jest urządzeniem grzewczym wykorzystującym energię zgromadzoną ze środowiska naturalnego, w tym woda, grunt i powietrze. To ekologiczne rozwiązanie nie generuje żadnych spalin, popiołu, kurzu i innych złośliwych substancji. Co więcej, urządzenie to nie potrzebuje posiadania kotłowni, miejsca na opał. Pompa ciepła potrafi przetworzyć energię pierwotną i dostarczyć ją do instalacji domowej w ilości zgodnej z zapotrzebowaniem domowników. 

Najbardziej powszechnymi pompami ciepła są typy powietrze-woda, grunt-woda i woda-woda.

Znając podstawowy termin, przejdźmy do odpowiedzi ile zapłacimy za korzystanie z pompy ciepła?

Ile energii pobiera pompa ciepła i jak przekłada się to na koszty? 

Pompa ciepła bardzo efektywnie wykorzystuje energię. Wartość efektywności COP wykazuje, że z 1 kW zużytej energii można uzyskać 4-5 kW ciepła. Podobnie jak w przykładzie wyżej, zużycie energii elektrycznej przez pompę ciepła i jej koszt będą zależne od wielu czynników. Na rynku spotkamy różne modele, o innej efektywności. 

Aby obliczyć zużycie prądu i koszt energii elektrycznej musimy znać wartość SCOP. Jest to współczynnik wydajności pompy ciepła, który określa stosunek ilości energii cieplnej, która została wyprodukowana w całym sezonie grzewczym do pobranej energii elektrycznej. Im większa jest jego wartość, tym pobór energii jest mniejszy. Tym samympozwala na większą oszczędność energii elektrycznej. 

Wartość SCOP będzie zależna od typu wentylacji budynku, rodzaj systemu grzewczego. Aby obliczyć wartość SKOP można korzystać z ogólnodostępnych kalkulatorów w internecie. 

Na etykietach pomp pomiarowych, w informacji pomiarowej jest podawana szacowana ilość rocznego zużycia danej pompy ciepła. 

Dla przykładu, na etykiecie jest informacja, że dana pompa zużywa 3100 kWh w ciągu roku. Jest to pompa ciepła, która ogrzewa wodę użytkową. Podstawiając średnią kwotę za 1 kWh, liczącą 0,58 zł, koszt roczny za energię elektryczną wynosi 1798 zł

Dodatkowo, prognozowane zużycie energii elektrycznej przez pompę ciepła możliwe będzie z wyznaczonego zapotrzebowania na energie które powinno być składową projektu budowlanego danego  budynku. Jeżeli wynosi ono np. 50 kWh/rok z 1 m2 a dom ma powierzchnie do ogrzania wynoszącą 200 m2 to przy np. SCOP wynoszącym 3,6 zużycie wyniesie: 

50 x 200 / 3,6 = 2778 kWh / rok

grafika do wpisu ile pradu pobiera pompa ciepła?

Pompa ciepła – czy warto w nią zainwestować? 

Stanowcze TAK, dlaczego? Ponieważ pompa ciepła ma znacznie wyższy współczynnik efektywności energetycznej (COP) niż inne formy ogrzewania. Ze względu na cenę oraz brak wykonywania dodatkowych działań np. odwiertów najchętniej wybieranymi są pompy powietrzne, czyli typ powietrze-woda. Inwestując w pompę ciepła oszczędzasz czas, dbasz o środowisko, czujesz się wygodnie, komfortowo i bezpiecznie. Dodatkowo pompy ciepła cechują się niską awaryjnością, łatwością montażu i obsługi oraz uniezależniają Cię od zewnętrznych dostawców ciepła

Pompa ciepła i  fotowoltaika 

Jak już wyżej pisałam warto zainwestować w pompę ciepła, tym bardziej, że można połączyć ją z inwestycją w instalację fotowoltaiczną. Pompa ciepła wymaga dość dużo energii elektrycznej. Poprzez połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną można zredukować koszty ogrzewania jak i energii elektrycznej prawie do zera. Dobranie instalacji fotowoltaicznej o odpowiedniej mocy pozwala w pełni pokryć zapotrzebowanie pompy ciepła. Takie działanie pozwala na:

  • niezależność: sam sobie wyprodukujesz prąd na potrzeby pompy ciepła
  • komfort : bez kosztów, bez ograniczeń
  • szybszy zwrot z inwestycji : większą opłacalność przy wyborze pompy ciepła do ogrzewania
  • 100% ekologiczne – wybierając odnawialne źródła energii dbasz o środowisko

Możesz liczyć na ulgę termomodernizacyjną i odliczyć sobie koszty obu systemów od podatku. 

Jeśli jesteś zainteresowany to skontaktuj się z nami!

Pomożemy w uzyskaniu dofinansowań, w doborze odpowiedniej mocy instalacji fotowoltaicznej na potrzeby pompy ciepła oraz zajmiemy się całą instalacją i montażem. 

Nie czekaj i zadzwoń do nas

Zobacz również:

Powrót do poprzedniej strony