aluminiowe rury wentylacyjne

Ile prądu pobiera rekuperator?


Coraz więcej osób zastanawia się nad inwestycją w rekuperację w swoim budynku. Przy tym pojawiają się pytania, ile prądu zużywa rekuperator i czy warto inwestować w system rekuperacji? W dzisiejszym artykule przeanalizujemy ilość energii pobieranej przez rekuperator do jego prawidłowego funkcjonowania i ile wynoszą koszty oraz czy warto inwestować w system rekuperacji? 

Zostań z nami do końca !

Czym jest rekuperator? 

Jest to urządzenie stosowane w systemach wentylacyjnych, które odpowiada za odzyskiwanie ciepła z powietrza wydmuchiwanego z budynku lub z instalacji przemysłowej w procesie rekuperacji. Wyróżniamy wiele rodzajów konstrukcji rekuperatorów. Takie podstawowe to rekuperatory z czynnikiem pośrednim oraz rekuperatory przekazujące ciepło przy użyciu przegrody płytowej. 

Ile energii pobiera rekuperator i jak przekłada się to na koszty?

Wyróżniamy wiele modeli rekuperatorów. Do obliczeń weźmiemy pod uwagę koszty związane z użytkowaniem urządzenia, nie z instalacją. Co w takim razie jest istotne, aby oszacować ilość pobieranej energii przez rekuperator?

  • moc rekuperatora [W]
  • czas pracy rekuperatora [h]
  • koszt 1 kWh [zł]

Przed obliczeniem miejmy pod uwagą fakt, że nasze obliczenia są poglądowe i mogą różnić się w zależności od modelu rekuperatora, od jego dostawcy, od wielkości budynku, w którym jest zamontowany, od technologii jego budowy oraz od czasu pracy i mocy urządzenia. 

Nasz przykład opracujemy na modelu, którego maksymalna moc pracy wynosi 110 W  i generuje wysoką skuteczność odzysku ciepła (nawet do 95%). 

  • Moc centrali rekuperatora – max. 110 W
  • Czas pracy rekuperatora –  całość 24 h / dobę
  • Średnia cena za 1 kWh – 0,58 zł. 

Nasz rekuperator ma 3 biegi ( gdzie przy biegu 3 rekuperator działa na wysokich obrotach), które są stosowane przez różną ilość godzin w ciągu doby i z następującą mocą przy danym biegu pracy: 

BiegCzas pracy [h]Moc [W]Moc (suma)
1825440
21455770
32110220

W ten sposób możemy obliczyć sumę zużycia omawianego rekuperatora, która wynosi 1430 W, co daje nam 1,43 kWh w ciągu doby. W takiej konfiguracji osiągamy w przybliżeniu 522 kWh rocznie.  

Roczny koszt działania naszego rekuperatora wynosi 522 kWh x 0,58 zł = 302,76 zł. 

Połączenie rekuperatora z pompą ciepła

Zastosowanie centrali wentylacyjnej z odzyskiem ciepła pozwoli zminimalizować straty ciepła nawet do 50 %. W ten sposób energia z powietrza wywiewanego zostanie ponownie wykorzystana. Zaletą połączenia rekuperatora z pompą ciepła jest nieustannie czyste powietrze w pomieszczeniach. Zimą jest ono ogrzewane, a latem jest chłodzone. Dzięki temu utrzymuje się stała temperatura we wewnątrz budynku. 

Połączenie pompy ciepła z rekuperatorem daje nieoceniony komfort i oszczędność pieniędzy. Świetnym rozwiązaniem przy tym połączeniu jest inwestycja w fotowoltaikę. Pozwala ona na wytworzenie własnego prądu, który pokryje zapotrzebowanie pompy ciepła i rekuperatora na energię elektryczną. 

rekuperator Fotowoltaika skomat

Skontaktuj się z nami, a my doradzimy jaka moc będzie odpowiednia, by pokryć zapotrzebowanie pompy ciepła i rekuperatora na energię elektryczną. 

Nie czekaj i zadzwoń do nas!

Powrót do poprzedniej strony