Głośność pompy ciepła

Czy pompa ciepła jest głośna?


Dziś chcielibyśmy Wam przybliżyć temat głośności pompy ciepła, ponieważ często słyszymy pytanie „Czy pompa ciepła jest głośna?”, „A taka pompa nie będzie mi hałasować?”. Sprawdźmy zatem, czy pompy ciepła powietrze-woda są głośne.

Z artykułu dowiesz się

Pompa ciepła powietrze-woda pozyskuje powietrze z otoczenia i przekształca je w wyższą temperaturę do ogrzania domu i wody. Jest bezpieczna, nie produkuje spalin, nie zabiera dodatkowego czasu, aczkolwiek można usłyszeć jak pracuje. Dlaczego?

O budowie, pracy sprężarki i wentylatora w środku przeczytasz tutaj.

Jak głośna jest pompa ciepła

Jakie są standardy mocy akustycznej?

Średni zakres mocy akustycznej jest od 40 do 70 dB(A), ale standardowy poziom to ok. 59 dB(A). Istnieją także ciche warianty pomp ciepła, które potrafią sięgać mniej niż 50 dB.
Jak to porównać? Przykłady natężeń dźwięków:

  • wiertarka, motocykl, jadący pociąg 90dB,
  • pralka, odkurzacz czy suszarka 60-70 dB,
  • tykanie zegara – 30/40 dB,
  • cisza, biblioteka 20 dB.

Dopuszczalny poziom hałasu można sprawdzić w „Rozporządzeniem Ministra Środowiska w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku”. Dla właścicieli nieruchomości w terenie o zabudowie jednorodzinnej jest to: 50 dB w ciągu dnia, 40 dB w nocy. Niemniej jednak producenci urządzeń wysokiej klasy starają się tworzyć pompy o jak najmniejszej mocy akustycznej, którą możesz to sprawdzić na etykiecie energetycznej. Obowiązkiem producentów jest zamieszczenie danych, jakie urządzenie generuje hałas w źródle, a więc w miejscu ustawienia pompy ciepła.

Jednostki zewnętrzne pompy ciepła z reguły charakteryzują się wyższą mocą akustyczną, niż jest wyznaczone to w rozporządzeniu. Co w takim przypadku zrobić? Zamontować w odpowiedniej odległości od działki. Chętnie wymierzymy i zaproponujemy rozwiązanie dla Ciebie. Skontaktuj się z nami!

W Internecie znajdziesz też sporo kalkulatorów hałasu, a nawet stymulatorów dźwięku. Przygotowaliśmy symulację hałasu generowaną przez przykładową pompę ciepłą w cyfrowym środowisku. Kliknij i dowiedz się jak głośna jest standardowa pompa ciepła.

Jak zmniejszyć hałas z pompy ciepła?

Jak mówi współczynnik kierunkowości Q – wraz ze wzrostem liczby pionowych powierzchni w sąsiedztwie urządzenia (np. ściany) wzrasta poziom ciśnienia dźwięku w stosunku do ustawienia urządzenia na otwartej przestrzeni. Ściany pomagają tylko odbić dźwięk wydobywany z jednostki zewnętrznej, dlatego poziom hałasu może wzrosnąć.

Kilka wskazówek:

  • Jeśli to możliwe ustaw pompę ciepła na otwartej przestrzeni,
  • Skieruj pompę ciepła w inną stronę niż sypialnia czy pokój dzienny,
  • Posadź rośliny wokół (ale nie za blisko), aby stłumić akustykę,
  • Możesz wyposażyć pompę ciepła w obudowę dźwiękochłonną,
  • Możesz zredukować wibrację za pomocą gumowych podkładek antywibracyjnych.

Monter w trakcie instalacji cichej pompy ciepła

Posumowanie

Zbyt głośna pompa ciepła może negatywnie wpływać na komfort użytkowania, dlatego najlepiej jak oddasz to w ręce fachowców. Wymierzymy, zaprojektujemy i zamontujemy pompę ciepła, tak aby spełniała wszystkie normy.

Jesteś zainteresowany montażem pomp ciepła?

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Wybór miejsca dla pompy ciepła

Pompa ciepła typu powietrze-woda

Moje ciepło 2022 – program dofinansowania pomp ciepła

Powrót do poprzedniej strony