serwis fotowoltaiki

Kiedy i jak serwisować fotowoltaikę?


Fotowoltaika umożliwia wytwarzanie energii elektrycznej z energii słonecznej w przyjazny dla środowiska sposób. Mimo iż instalacja fotowoltaiczna jest praktycznie samoobsługowa, to potrzebuje co jakiś czas opieki serwisowej, aby nieustanie generować pełną wydajność systemu. 

Dziś omówimy następujące kwestie:

Serwis fotowoltaiki – na czym polega?
Jak często serwisować fotowoltaikę? 
Serwis fotowoltaiki – jaki jest koszt?
Dlaczego serwis powykonawczy jest niezbędny?

Zostań z nami do końca! 

Serwis fotowoltaiki – na czym polega?

Serwis fotowoltaiki jest szeroko rozumianą frazą. Jej sprawdzeniu i naprawie mogą podlegać elementy składające się na instalację fotowoltaiczną (w tym inwerter, moduły fotowoltaiczne, okablowanie i konstrukcja montażowa) oraz jej cały informatyczny aspekt. 

Zatem, co może obejmować serwis fotowoltaiki? 

  • obserwacja własnym okiem całego zestawu fotowoltaicznego, w celu wyłapania wstępnych nieprawidłowości typu uszkodzeń modułów fotowoltaicznych (w tym mocowania, odbarwienia), luzy w konstrukcji. Taką procedurę może wykonać sam inwestor;
  • wykonanie pomiarów kontrolnych – pomiar napięcia obwodu otwartego, rezystancji izolacji, ochrony przeciwpożarowej, prądu zwarciowego;
  • weryfikacja zabezpieczeń AC i DC (stało i zmiennoprądowych) ;
  • kontrola konstrukcji – wychwycenie uszkodzeń, korozji, ewentualnych luzów, sprawdzenie konstrukcji wsporczych oraz klem;
  • analiza za pomocą kamery termowizyjnej – dzięki niej można dostrzec miejsca o nadmiernej ciepłocie (tzw. hot spoty), które mogą być przyczyną wystąpienia pożaru; 
  • kontrola okablowania AC i DC – procedura najczęściej przeprowadzania w przypadku instalacji fotowoltaicznej na gruncie i w lokalizacji wiejskiej, gdzie istnieje wyższe ryzyko uszkodzeń przez zwierzynę;
  • sprawdzenie czystości modułów fotowoltaicznych – regularność w pielęgnacji (w tym mycie i badania) sprawia, że nie tracimy na wydajności instalacji fotowoltaicznej. 

Powyższa lista nie jest ostateczna. Te procedury wykonywane są najczęściej podczas serwisów powykonawczych. Pojedynczy serwis nie musi składać się ze wszystkich powyższych procedur. Jednak warto co pewien czas przeprowadzać kontrole chociażby kilku z nich.

Jak często serwisować fotowoltaikę?

Patrząc z prawnego punktu widzenia fotowoltaika i inne instalacje elektryczne powinny być poddane serwisowi minimum 1 raz na 5 lat. 

Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej Polska PV rekomenduje następujące okresy czasu dla poszczególnych przeglądów: 

Serwis Kiedy?Kto powinien przeprowadzić? 
Obserwacja wizualna stanu systemu fotowoltaicznego 1 raz na rokWłaściciel lub Serwisant
Kontrola pracy instalacji1 raz na 3 miesiąceWłaściciel lub Serwisant
Wykonanie pomiarów kontrolnych 1 raz na 5 lat Serwisant
Kontrola czystości paneli fotowoltaicznych1 raz na 3 miesiąceWłaściciel lub Serwisant
Czyszczenie modułów fotowoltaicznychZależne od potrzeb,  1 raz na 3 miesiące Właściciel lub Serwisant
Kontrola pracy inwertera1 raz na 5 lat Serwisant
Sprawdzenie zabezpieczeń Rok od montażu instalacji, potem 1 na 5 latSerwisant
Kontrola kamerą termowizyjnąProcedura nieobowiązkowa, wedle uznania Serwisant
Weryfikacja okablowania 1 raz na rok Właściciel lub Serwisant

Warto dodać, że w przypadku czyszczenia modułów fotowoltaicznych przez Właściciela istnieje ryzyko uszkodzenia paneli!

serwis fotowoltaiki

Serwis fotowoltaiki – jaki jest koszt?

Koszt pojedynczego serwisu fotowoltaiki waha się miedzy 400 zł a 1000 zł. Roboczogodzina serwisanta wynosi od 70-300 zł. Niektóre serwisy doliczają sobie dodatkową opłatę za pokonane kilometry, w celu dotarcia do miejsca przeprowadzenia serwisu.

Dlaczego serwis powykonawczy jest niezbędny? 

Jak wiemy, instalacja fotowoltaiczna nie należy do tanich inwestycji. Dlatego miedzy innymi z  tego względu powinno się o nią dbać i regularnie przeprowadzać serwisy. Instalacja fotowoltaiczna mimo, iż jest samoobsługowa, to można ją porównać do samochodu. Jeśli nie przeprowadzisz corocznego przeglądu i serwisu (co jak wiadomo przy samochodach jest koniecznością)  to nie możesz być pewny, że autko posłuży chociażby kolejny rok. Pozostając w przykładzie samochodu – jeśli nie wymienisz oleju silnikowego średnio co 15-20 tyś. km to możesz „zatrzeć” silnik. 

Tak w przypadku instalacji fotowoltaicznej, jeśli nie dokonasz serwisu, gdzie czasami trzeba coś wymienić, ulepszyć to nie będziesz generował oszczędności, bo sprawność będzie słabsza niż w zamierzeniu. Serwis to bezpieczeństwo, pewność poprawności działania i wysoka wydajność przez wiele lat! 

W dotychczasowej działalności SKOMAT serwisujemy nie tylko założone przez nas instalacje, ale także te, które zostały założone przez inne firmy. Niestety 50% serwisów takich instalacji stanowią naprawy, gdyż instalacje nie są zamontowane prawidłowo, przez co nie pracują z zakładaną sprawnością. 

Skontaktuj się z nami i skorzystaj z serwisu własnej instalacji fotowoltaicznej! 

Co również warto przeczytać?

Pompa ciepła, a inne źródła ciepła

Carporty fotowoltaiczne

Powrót do poprzedniej strony