Pompa ciepła a inne sposoby ogrzewania domu Skomat

Pompa ciepła, a inne źródła ciepła


Ceny węgla i paliw węglopochodnych ostatnimi czasy biją rekordy. Na szczęście mamy jeszcze inne źródła ciepła, które stają się coraz częściej wybierane. Mowa tu oczywiście o pompach ciepła. Postanowiliśmy dziś zrobić porównanie – pompa ciepła, a inne źródła ciepła.

Według Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła „w 2022 r. niemal co trzecie urządzenie w ogólnej liczbie sprzedanych urządzeń do ogrzewania pomieszczeń w Polsce w 2022 r. było pompą ciepła.

Ubiegłego roku sprzedano łącznie 203 300 pomp ciepła,  w tym aż 188 200 urządzeń typu powietrze-woda.  

Pompa ciepła w porównaniu do innych źrodeł ciepła

Pompa ciepła, a inne źródła ciepła

– Generowanie zanieczyszczeń

Podczas wybierania źródła ciepła, warto przemyśleć sprawę pod względem ekologicznym.
Nie od dziś wiadomo, że nasza planeta jest coraz bardziej zanieczyszczona. Unia Europejska dąży do neutralności klimatycznej. W niektórych krajach UE wprowadzony jest zakaz wykorzystywania kotłów gazowych w nowych oraz modernizowanych budynkach. Możemy w Polsce także doczekać się takich przepisów.

Pompy ciepła w odróżnieniu od innych źródeł nie produkują popiołu, dymu i innych szkodliwych substancji.

– (Nie)zależność

Pompy ciepła wykorzystują energię cieplną z gruntu, wody lub powietrza. To źródło jest łatwo dostępne i niemal nieograniczone.

Zupełnie inaczej jest w przypadku ogrzewania domu węglem, gazem lub drewnem. W każdym tym przypadku stajemy się uzależnieni od dostaw, cen rynkowych, a nawet także od sytuacji politycznej.

– Koszty eksploatacji

Porozumienie Branżowe na Rzecz Efektywności Energetycznej POBE ponownie opublikowało w I kwartale 2023 r.” informację przedstawiającą aktualne koszty ogrzewania budynków mieszkalnych, ze szczególnym uwzględnieniem kosztów ogrzewania różnych budynków jednorodzinnych wraz z typowymi kosztami przygotowania ciepłej wody użytkowej.”

tabela kosztow - skomat
Przykładowy roczny koszt ogrzewania budynku (poddanego termomodernizacji do standardu WT 2017 – EU 80 kWh/m2rok) o powierzchni ogrzewanej 150 m2, wraz z kosztem przygotowania ciepłej wody użytkowej rodziny 4-osobowej. Dane uwzględniają koszty energii w I kw. 2023 r.

Z wyliczeń wynika, że użytkowanie pompy ciepła w koszcie rocznym wypada najtaniej.

Zwróćmy uwagę także na fakt, że w przyszłym roku prawdopodobnie już nie będzie można liczyć na dopłaty do węgla, co wiąże się ze znacznym podniesieniem kosztów.

Co wpływa na atrakcyjność pompy ciepła?

  • atrakcyjność użytkowa (wysoki komfort obsługi i możliwości chłodzenia pomieszczeń),
  • korzystniejsze koszty ogrzewania w porównaniu do innych źródeł ciepła,
  • coraz wyższe zaufanie do tej technologii, zarówno wśród użytkowników, jak i instalatorów,
  • bezemisyjność i wzrost świadomości ekologicznej,
  • możliwość uzyskania dotacji,
  • ulga termomodernizacyjna.

Monter w trakcie montażu pompy ciepła

Pompy ciepła z fotowoltaiką – połączenie idealne

Chociaż pompa ciepła pobiera energię do ogrzewania z wybranego, zewnętrznego źródła, jakim może być woda, powietrze lub grunt, do jej przetworzenia i dalszego wykorzystania potrzebuje już prądu. Jak wiemy, prąd niestety ciągle drożeje. Połączenie obu systemów, czyli instalacji fotowoltaicznej z pompą ciepła pozwoli zatem obniżyć rachunki, a nawet całkowicie uniezależnić się od dostaw energii elektrycznej od zewnętrznych dystrybutorów. Współpraca pomiędzy tymi technologiami umożliwia zużywanie bieżąco produkowanego prądu, co może okazać się wyjątkowo korzystne w sytuacji, gdy jeszcze nie masz przydomowego magazynu energii elektrycznej.

Jeśli chcesz postawić na bezobsługowe urządzenie, przy którym nie potrzebujesz ciągłego czyszczenia i dodatkowego miejsca do składowania węgla czy drewna, sprawdź naszą ofertę!

Pamiętaj, że decydując się na pompę ciepła, ograniczysz emisję zanieczyszczeń,
wpływając tym samym na ochronę środowiska!

Powrót do poprzedniej strony