Czy fotowoltaika działa jak nie ma prądu?
Mimo, iż aktualnie w większości miejscach brak prądu jest rzadkością, to jednak nadal takie zjawiska się zdarzają. Najczęściej poprzez nagłe awarie w sieci lub poprzez niekorzystne warunki atmosferyczne, w tym głównie burze i wichury. Jak wiadomo, brak prądu powoduje zatrzymanie działania wielu sprzętów. Czy inwestycja w fotowoltaikę pozwoli na eliminacje nagłych braków prądu w budynku? Dziś na to pytanie odpowiadamy!
Z artykułu dowiesz się:
Zostań z nami do końca.
Fotowoltaika i brak prądu
Mogłoby się wydawać, że będąc prosumentem, który produkuje energię i korzysta z niej w celu zaspokojenia własnych potrzeb, to przerwy w dostawach prądu (szczególnie w ciągu dnia), kompletnie nas nie dotyczą. Panele słoneczne w celu wytworzenia energii potrzebują jedynie słońca, a nie prądu. Niestety, w większości przypadków jest to mylne wyobrażenie. Powodem tego jest przeważająca liczba instalacji typu on-grid w Polsce. One z kolei są sprzężone z siecią elektryczną za pomocą licznika dwukierunkowego. Czytaj dalej o instalacji on-grid.
Instalacja fotowoltaiczna przyłączona do sieci energetycznej – on-grid
Podstawowym celem instalacji on-grid jest pozyskiwanie energii ze słońca oraz zamianie jej na energię elektryczną. Ten rodzaj instalacji jest podłączony do sieci publicznej. Nadwyżki z produkcji głównie letniej trafiają do sieci energetycznej. W systemie net-metering można ją odebrać w 70% lub w 80%, w zależności od mocy instalacji. Stąd gdy nie ma prądu, ten rodzaj instalacji nie jest w stanie działać, ponieważ ze względów bezpieczeństwa instalacja odcięta od sieci nie wytwarza energii elektrycznej.
Inaczej jest w instalacjach typu off-grid…
Instalacja fotowoltaiczna nieprzyłączona do sieci energetycznej – off-grid
W tym przypadku można śmiało napisać, że fotowoltaika off-grid jest własnym, niezależnym systemem produkcji energii ze słońca. Nie jest on zatem podłączony do sieci publicznej. Ta mini elektrownia odpowiada za pokrycie zapotrzebowania danego gospodarstwa na energię eklektyczną. Ponadto instalacja off-grid zaopatrzona jest w akumulatory, które gromadzą nadwyżkę energii z produkcji. Dlatego brak prądu w tej sytuacji nie dotyczy domowników. Tak jak wyżej pisaliśmy, ta instalacja nie jest w żaden sposób podłączona do sieci publicznej.
Instalacja takiego typu doskonale sprawdza się w miejscach, gdzie brak prądu jest dość częstą przypadłością. Posiadaczy takiej instalacji nie dotyczą podwyżki cen prądu, umowy z operatorami czy właśnie awarie prądu. Niestety jest to znacznie droższa inwestycja niż instalacja typu on-grid, a dofinansowania nie obejmują tego typu inwestycji.
Podsumowując
Odpowiadając na pytanie „Czy fotowoltaika działa jak nie ma prądu?”, odpowiedź brzmi „tak i nie”. W zależności od wybranego typu możemy być w pełni niezależni od braku prądu (instalacja typu off-grid) lub zależni (instalacja typu on-grid). Na rynku istnieje jeszcze jeden rodzaj instalacji tzw. hybrydowy. Łączy on właściwości obu wymienionych uprzednio instalacji. Istnieje możliwość magazynowania energii w połączeniu z systemem on-grid. Jednak ten system, przy braku prądu również nie działa. O ile ta instalacja ma w przyszłości ogromne szanse bytu, tak póki co najczęstszym wyborem nadal jest tańsza instalacja typu on-grid.
Jesteś zainteresowany fotowoltaiką?
Skomat oferujemy montaż instalacji fotowoltaicznej na profesjonalnym poziomie – Jesteś zainteresowany lub masz pytania?
Skorzystaj z darmowego kalkulatora wyceny fotowoltaiki
Przeczytaj również
Czym jest instalacja fotowoltaiczna?
Moc instalacji fotowoltaicznej a jej koszt
Dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej