Magazyny energii małopolska Kraków

Czy magazyn energii się opłaca?


Magazyny energii coraz bardziej są brane pod uwagę przy decydowaniu się na fotowoltaikę. Wpływa na to zapewne niepewna sytuacja geopolityczna oraz zmiany klimatyczne. Z pewnością zapewniają nam bezpieczeństwo w kryzysie, ale czy magazyn energii się opłaca? Czytaj dalej!

Spis treści

Krótkie przypomnienie…

Czym są magazyny energii?

Magazyn energii jest to urządzenie (lub zespół urządzeń), który umożliwia przechowywanie prądu w momencie, kiedy instalacja fotowoltaiczna wyprodukowała więcej, niż osiągnęło zużycie. Możemy zatem ten prąd wykorzystać w późniejszym czasie.

Więcej o tym, jak działa magazyn energii z fotowoltaiką oraz jakie są rodzaje akumulatorów, możesz znaleźć na naszej stronie.

Dla kogo?

Na magazyn energii najczęściej decydują się osoby, które nie chcą bądź nie mogą zaryzykować przerw w dostawie prądu. Do tej grupy najczęściej zalicza się przedsiębiorców, rolników, a także domostwa, w których brak prądu wyklucza normalne funkcjonowanie. Zaleca się także korzystanie z magazynów energii w miejscach, które są szczególnie narażone na przestoje w dostawie energii.

Czym się kierować wybierając magazyn energii?

Zacznij od wyboru rodzaju akumulatora (tu znajdziesz nasz artykuł z rodzajami). Jeśli posiadasz fotowoltaikę, akumulator powinien być dopasowany do falownika.
Wybierając magazyn energii, kieruj się parametrami, takimi jak
cena urządzenia,
sprawność gwarantowana,
pojemność podana przez producenta
● na ile lat jest objęte gwarancją.
Nie zaskoczymy nikogo, jak powiemy, że im wyższe będą te parametry, tym będzie większa cena.

Zastanów się przede wszystkim nad jego przeznaczeniem. Czy planujesz

  • zwiększyć autokonsumpcję, czyli fotowoltaika będzie za dnia ładować akumulator, a w godzinach nocnych zasilać i korzystać ze zgromadzonych zasobów (bez zasilania odbiorników w razie awarii sieci),
  • zasilać awaryjnie, czyli akumulator będzie utrzymywał działanie sprzętów, które są najważniejsze podczas przerwy w dostawie prądu (tzn. back-up).

Skontaktuj się z nami, doradzimy Ci w wyborze i wielkości magazynu energii!

Zastosowanie magazynów energii

Czy warto?

Wszystko zależy od Twojego zapotrzebowania energetycznego oraz uzależnienia od stałego dostępu do prądu. Bezpieczeństwo stałego dostępu do energii jest zdecydowanym niepodważalnym argumentem.
Magazyn energii z pewnością także przyda się, jeśli posiadasz urządzenia, które potrzebują wysokiej mocy, jak np. stacja do ładowania samochodu elektrycznego.

Net-billing – zasady rozliczania prosumentów, a magazyn energii

Według niektórych OZE po wprowadzeniu zmian w ustawie o systemie rozliczania prosumentów z energii korzystniejszym rozwiązaniem jest magazynowanie nadwyżki energii niż oddanie jej do sieci energetycznej. Dlaczego?

Jeśli mamy nadwyżkę energii, sprzedajemy ją po cenie Rynku Dnia Następnego. Nie zawsze ta cena w tym momencie jest dla nas korzystna. Co więcej, jeśli chcemy „odkupić prąd”, musimy za niego zapłacić jak normalny odbiorca. Jeśli tę energię po prostu zmagazynujemy, odbieramy ją, kiedy jej najbardziej potrzebujemy, czyli najczęściej wieczorem bądź w mało słoneczne dni niezależnie od stawki.
Ponadto, w większości naszych domów, korzysta się z energii przed i po powrocie z pracy, czyli w godzinach porannych i popołudniowych. Nasze panele fotowoltaiczne pobierają największą moc w godzinach południowych, czyli wtedy kiedy z nich nie korzystamy. Jeśli nie posiadamy magazynu energii, oddajemy w tym czasie prawie 70% do sieci.

Dotacje

Program „Mój Prąd 4.0” umożliwia uzyskanie środków na panele fotowoltaiczne oraz magazyny energii. O całym programie przeczytasz więcej w naszym artykule, który znajdziesz pod tym adresem.

Jeśli nadal zastanawiasz się, czy magazyn energii jest dla Ciebie odpowiednim rozwiązaniem, skontaktuj się z nami! Chętnie wysłuchamy Twoich wątpliwości, odpowiemy na pytania i doradzimy Ci przy podejmowaniu decyzji.

Jesteśmy tu, żeby Ci pomóc!

Powrót do poprzedniej strony