moc instalacji a jej koszt

Moc instalacji fotowoltaicznej a jej koszt


Inwestycja w fotowoltaikę na terenie Krakowa i małopolski jest bardzo popularna w ostatnim roku. Nic dziwnego! Powodem tego jest większa świadomość ludzi, że fotowoltaika to ekologiczne rozwiązanie, które m.in pozwala dbać o środowisko. Dodatkowo każdy dąży do większej niezależności w dostawach prądu oraz generowania oszczędności z zaproponowanych rozwiązań. 

Dziś zajmiemy się wyjaśnieniem jak zmienia się koszt instalacji fotowoltaicznej (w tym panele fotowoltaiczne kraków) wraz z jej mocą. 

SPIS TREŚCI:

Co składa się na koszt instalacji fotowoltaicznej?

Koszt instalacji zależny jest od wielu czynników, tj:

  • konstrukcji montażowej – w zależności od miejsca instalacji, wyróżniamy konstrukcje montażowe na dach skośny, płaski oraz konstrukcje gruntowe. Każda z nich musi być stabilna, odporna na korozje, wytrzymała na każde warunki pogodowe, z certyfikatem niezależnych jednostek badawczych; 
  • typu paneli fotowoltaicznych – wyróżniamy panele polikrystaliczne, monokrystaliczne, amorficzne, CIS I CIGS;
  • rodzaju falownika – wyróżniamy falowniki sieciowe i hybrydowe;
  • miejsca instalacji fotowoltaiki – lokalizacja ma znaczenie. Kraków i małopolska odznaczają się dużym nasłonecznieniem. Dodatkowo instalacja fotowoltaiczna może być usadowiona na dachu lub gruncie. 
  • zapotrzebowania na energię – w zależności od wielkości budynku / budynków, od ilości budynków, wymiarów, używanych sprzętów;
  • moc instalacji fotowoltaicznej – im więcej kWp, tym koszt jest wyższy 
  • kwota dofinansowania – im wyższa, tym mniejszy wkład własny
  • doświadczenia instalatora – jeśli jest instalator działa na rynku już kilka lat i w tym czasie wykonał mnóstwo realizacji i ma na swoim koncie wiele poleceń, to będzie droższy, niż ktoś kto dopiero zaczyna i nie osiąga jeszcze zbyt dużych zasięgów. 
Instalacja fotowoltaiczna na dachu domu jednorodzinnego w Krakowie

Panele słoneczne Kraków – jaki maja wpływ na cenę? 

W Skomat korzystamy z czterech rodzajów paneli fotowoltaicznych. Jeden z nich to panele monokrystaliczne. Charakteryzują się wysoką sprawnością oraz długą żywotnością. Najbardziej popularnymi i najtańszymi są panele polikrystaliczne, które zbudowane są z polikrystalicznego kryształu krzemu. Mimo iż charakteryzują się niższą sprawnością niż panele monokrystaliczne, to są równie odporne na czynniki zewnętrzne oraz dodatkowo są łatwe w eksploatacji. 

Kolejnym rodzajem paneli są panele amorficzne, zbudowane z krzemu amorficznego. Oznacza to, że mają wyższą zdolność adsorpcyjną niż panele zbudowane z krzemu krystalicznego. Cena zakupu paneli amorficznych nie należy do wysokich. Stosowane są zazwyczaj jako dodatek do powstałych już instalacji fotowoltaicznych. Ostatnim rodzajem są panele CIS i CIGS – jedne z najnowocześniejszych technologii, przy tym najdroższych. Choćby ze względu na to, że charakteryzują się niezwykle wysoką wydajnością w warunkach wysokiego oświetlenia, jak i w słabego, co sprawia, że są najbardziej skuteczną technologią fotowoltaiczną cienkowarstwową. 

Więcej na temat rodzajów paneli fotowoltaicznych przeczytaj tutaj.

Moc instalacji fotowoltaicznej – jaki ma wpływ na cenę?

Moc instalacji fotowoltaicznej ma ogromne znaczenie przy wycenie instalacji fotowoltaicznej. Można ją określić na podstawie rachunków za prąd. Ogólnie średnio przyjmuje się, że na każde wydane 50 zł miesięcznie za energię elektryczną rekomenduje się 1 kW mocy paneli. Czyli jeśli Twoje rachunki wynoszą 400 zł miesięcznie za energię, to aby pokryć zapotrzebowanie na energię potrzebujesz instalacji o mocy sięgającej 8 kW. 

Instalacja fotowoltaiczna na dachu domu Podleże

Instalacja fotowoltaiczna – jaki jest jej koszt? 

Wyżej dowiedziałeś się, co składa się na koszt instalacji. Generalnie nie ma możliwości, żeby dokładnie określić koszt instalacji fotowoltaicznej bez świadomości o zapotrzebowaniu danego gospodarstwa na energię, bez oględzin miejsca, w którym miałaby zostać zaplanowana instalacja fotowoltaiczna. Wiemy jedynie, że średni koszt instalacji fotowoltaicznej mieści się w przedziale od 15 000 – 25 000 zł. 

W jednym z poprzednich artykułów przedstawiliśmy Państwu przykładowe koszty wykonanych realizacji SKOMAT z uwzględnieniem zastosowanych urządzeń i mocy instalacji LINK.

Podsumowując

Wiesz już, co składa się na koszt instalacji fotowoltaicznej. Gdybyś trafił na zadziwiająco niską ofertę, to warto zastanowić się, czy z niej skorzystać. Warto pamiętać, że instalacja fotowoltaiczna jest inwestycją na lata, więc oszczędzanie w tym przypadku nie zda egzaminu. Postaw na jakość i doświadczenie, nie na cenę. 

Chcesz dowiedzieć się jaki koszt może wynieść Twoja instalacja fotowoltaiczna?

Skorzystaj z naszego DARMOWEGO formularza wyceny!

Powrót do poprzedniej strony