kalkulator, lupa, wyliczanie zysków z zastosowania paneli słonecznych

Zbyt duże zużycie prądu w domu jednorodzinnym – jak sobie z tym poradzić?


W teraźniejszości życie bez prądu jest już niewyobrażalne. Nawet podstawowe wyposażenie każdego gospodarstwa domowego potrzebuje zużycia energii elektrycznej do funkcjonowania. W przypadku, gdy w domu średnio mieszkają 4 osoby, to pobór energii jest jeszcze wyższy. Jak w takim razie poradzić sobie ze zbyt dużym zużyciem prądu w domu jednorodzinnym? 

Zużycie prądu w domu jednorodzinnym

Czy prowadzimy kontrolę nad wydatkami za zużycie energii elektrycznej?

Początkowo warto zastanowić się nad ilością zużycia energii w domu jednorodzinnym. Według dokonanego raportu przez Federację Konsumentów połowa badanych, a dokładniej 52 % ma świadomość ile mniej więcej zużywa energii. Dokładną wiedzę na temat zużycia prądu ma kolejne 25 % badanych. Co trzeci konsument, czyli 12 % wśród badanych nie ma pojęcia jakie ilości energii elektrycznej zużywa.  Wniosek jest taki, że zainteresowanie energią elektryczną jest dość małe. 

Jak samodzielnie sprawdzić ile zużywa się energii elektrycznej w domach? 

Nie raz słyszymy, jak ludzie mówią o wysokich rachunkach za prąd i pytają: „ale za co?”. 

Można sobie łatwo na to odpowiedzieć obliczając zużycie prądu w gospodarstwie domowym za pomocą prostego wzoru : moc (W) x czas (h) / 1000. Wynik przedstawiony będzie w kilowatogodzinach (kWh). 

Dokładny przebieg obliczeń znajdziesz tu -> https://skomat.pl/ile-pradu-zuzywamy/ 

Jest jeszcze inna metoda, która pomoże skontrolować zużycie prądu. Obliczając sumę zużycia energii elektrycznej dwóch ostatnich faktur końcowych za energię można uzyskać finalną ilość zużytej przez gospodarstwo domowe energii w ostatnim roku. 

Warto wiedzieć, że powyższe metody nie pomogą w zaoszczędzeniu kosztów za energię. a jedynie  pozwolą pogłębić wiedzę o stanie zużycia prądu w domu. Jest to też doskonała alternatywa do podejmowania prawidłowych decyzji w przyszłości. 

Co składa się na zużycie energii elektrycznej w domu jednorodzinnym?

Obliczenia zużycia prądu wszystkich domowych sprzętów na podstawie wyżej podanego wzoru daje jedynie szacunkowy koszt za pobór energii elektrycznej. Na koszt rachunku składa się także taryfa. Najpopularniejsza w Polsce jest taryfa G11, gdzie koszt 1 kWh jest stały w ciągu doby. Reasumując powyższe zazwyczaj zużycie energii elektrycznej w domach jednorodzinnych występuje na wysokim poziomie.

Jak poradzić sobie z dużym zużyciem prądu w domach?

Ktoś powiedziałby po prostu „kontroluj zużycie prądu i oszczędzaj!”. Owszem, kontrola jak najbardziej jest dobrą praktyką, ale oszczędzanie jest trudną do osiągnięcia metodą, wręcz niewykonalną. Według liczb, średnie zużycie prądu przez 4-osobową rodzinę mieści się w granicach 2600-5500 kWh rocznie. Prąd niestety nie generuje danych obniżek ceną jedynie ich wzrost.

Istnieje doskonały sposób na duże zużycie prądu w domu jednorodzinnym i nie tylko. A mianowicie inwestycja w fotowoltaikę, która zapewni Ci stałe ceny prądu, który sam sobie wytworzysz ze słońca.


Chcesz dowiedzieć się więcej?

Zgłoś się do nas i zacznij oszczędzać!

Skontaktuj się z nami lub skorzystaj z darmowej wyceny! 

Powrót do poprzedniej strony