fotowoltaika

Ochrona PPOŻ instalacji fotowoltaicznych


Pożary instalacji fotowoltaicznych występują najczęściej w okresie wiosenno-letnim, czyli w czasie najwyższej produkcji energii. Największe ryzyko powstawania pożaru następuje w godzinach szczytu, czyli wtedy, gdy występują najwyższe wartości prądów. W dzisiejszym artykule przedstawimy co jest przyczyną występowania pożarów oraz jak można zmniejszyć ryzyko występowania pożarów instalacji fotowoltaicznych. 

Zostań z nami do końca! 

Przyczyny powstawania pożarów instalacji fotowoltaicznych

Przyczyny pożarów dotyczą głównie:

  • wad komponentów zastosowanych do instalacji fotowoltaicznych;
  • niewłaściwego planowania instalacji fotowoltaicznej;
  • niepoprawnego wykonania instalacji fotowoltaicznej. 

przyczyny pożarów instalacji fotowoltaicznych
Przyczyny pożarów instalacji fotowoltaicznych

Najwięcej awarii/pożarów obserwuje się w pierwszych dwóch latach od dnia montażu instalacji fotowoltaicznej. Poniżej szczegółowo omawiamy każdą z głównych przyczyn. 

Wady komponentów instalacji fotowoltaicznych 

Moduły fotowoltaiczne mogą być źródłem pożaru. Pojedynczy moduł może zawierać około 1 kg polimerów o wartości energetycznej PE:46 MJ/kg. To z kolei przyczynia się do zwiększenia niebezpieczeństwa rozprzestrzeniania się ognia. Ponadto w module fotowoltaicznym znajdują się łączenia pomiędzy płytkami krzemowymi, które także mogą przyczynić się do powstania pożaru. Generalnie im więcej modułów fotowoltaicznych, tym więcej połączeń, w tym wtyczki MC4, puszka, złącza i wtyczki AC, a także połączenia wewnątrz falownika. 

Zdarza się, że moduły mają wady, gdyż są uszkodzone płytki krzemowe, występują ciała obce lub jest niewłaściwie wykonane połączenie płytek krzemowych (bus-barów). 

Przyczyną pożaru instalacji fotowoltaicznej może być także powstanie łuków elektrycznych. Miejsca, gdzie mogą się one uaktywnić to:

  • Złącza (moduł, linia główna DC, falownik, strona AC)
  • Zaciski ( falownik po stronie DC i AC)
  • Połączenia lutowane/prasowane (ogniwa, stringi, puszka połączeniowa, falownik)
  • Diody (diody bypasowe,)
  • Moduły fotowoltaiczne (ogniwa, szkło, technologia połączeń)
  • Bezpieczniki (strona DC, strona AC)
  • Kabel (strona DC, strona AC)
  • Przełącznik (po stronie DC)
  • Falowniki 

Wyróżniamy łuki:

  • szeregowy, który powstaje w złączkach przewodzących prąd elektryczny, głównie DC;
  • równoległy, który powstaje pomiędzy przewodami DC instalacji fotowoltaicznej, który może być wywołany przez ziemię.

Reasumując wady komponentów instalacji fotowoltaicznych – ważny jest dobór komponentów od rzetelnego producenta, którego produkty są certyfikowane, z pozytywnymi wynikami kontroli jakości i przydatności. 

Fotowoltaika ppoż
Źródło: gov.pl

Niewłaściwie planowanie instalacji fotowoltaicznych 

Kolejną główną przyczyną pożarów fotowoltaiki jest niewłaściwe planowanie instalacji fotowoltaicznej. Należy unikać usadowienia instalacji na łatwopalnych podłożach. W pomieszczeniu, w którym ma zostać zamontowany falownik, nie może panować wysoka temperatura. Ponadto, pomieszczenie to musi być wentylowane, bezpośrednio nieosłonecznione.  Monter powinien przewidzieć skrajne warunki pracy kabli AC/DC, w tym śnieg, wiatr lub deszcz. W przypadku falownika należy tak dobrać 

przewody DC, aby była możliwość 25% przeciążenia prądowego. Przyczyną pożaru może być też niewłaściwie napięcie pracy DC, gdzie jest 1000 V zamiast 1200 V. 

Należy unikać występowanie długotrwałego zacienienia modułów fotowoltaicznych, gdyż może nastąpić przeciążenie diod bypasowych. 

Ważne, aby przy planowaniu instalacji fotowoltaicznej zapewnić miejsce dla Straży Pożarnej, czyli pas wolny od modułów o szerokości min. 1 metra. Instalacje o większych powierzchniach powinny być podzielone na mniejsze (do 40×40 m). 

W przypadku obiektów przemysłowych i usługowych należy zwrócić uwagę na strefy zagrożenia wybuchem, strefy pożarowe El60, klasy odporności ogniowej elementów budynku. Ponadto należy przewidzieć jak wpływa instalacja PV na urządzenia oddymiające i istnieje konieczność zabudowy rozłącznika ppoż. 

Niepoprawne wykonanie instalacji fotowoltaicznej 

Zwykłemu człowiekowi, który nie interesuje się branżą OZE, wydawać by się mogło, że montaż instalacji fotowoltaicznej jest w zasadzie prosty. Dzisiejszy wpis pokazuje, że wcale tak nie jest. Każdy mały błąd może przyczynić się do wybuchu pożaru lub do innych awarii. 

Na błędy wykonawcze mogą składać się poniższe przykłady:

  • słabe dokręcenie klem przewodów (AC);
  • niepoprawne odizolowanie przewodów;
  • niewłaściwie zablokowanie wtyków DC;
  • stosowanie różnych połączeń  wtyczek (DC i AC);
  • niewłaściwe dokręcenie przewodów bateryjnych przy falownikach hybrydowych;
  • niewłaściwie zablokowanie kontaktów DC i AC;
  • niewłaściwe wykonanie instalacji przy przewodach aluminiowych.

Dodatkowo przyczynami pożarów może być niepoprawna obsługa oraz serwis falownika i modułów fotowoltaicznych.  Co około 2 lata należy wykonać przegląd instalacji fotowoltaicznej. 

instalacje fotowoltaiczne

Działania obniżające ryzyko wystąpienia pożarów instalacji fotowoltaicznych

Według niemieckiego TÜV Rheinland oraz brytyjskiego BRE National Solar Centre pożary wywołane przez instalacje fotowoltaiczne można mierzyć w promilach (jedna dziesiąta procenta) w stosunku do wszystkich pożarów. Co oznacza, że instalacje fotowoltaiczne w gruncie rzeczy są bardzo bezpieczne, jeśli są prawidłowo zaprojektowane, zamontowane i zainstalowane. 

Poniżej przedstawiamy dodatkowe przykłady działań, które obniżą ryzyko wystąpienia pożarów instalacji fotowoltaicznych:

  • zgodność z aktualnymi przepisami prawnymi;
  • wykonanie testów przez osobę trzecią, najlepiej kamerą na podczerwień itp;
  • korzystanie ze sprawdzonych dostawców i wykonawców instalacji fotowoltaicznych;
  • przeprowadzenie szkolenia posiadacza instalacji fotowoltaicznej z obsługi. 

Jeśli jesteś posiadaczem instalacji fotowoltaicznej lub chciałbyś nim być, a przy tym być pewnym swojego montera/ serwisanta, to zapraszamy do SKOMAT! Świadczymy profesjonalne usługi serwisowe i instalacyjne urządzeń z branży OZE. Poznaj nas i sprawdź uzyskane przez nas certyfikaty, następnie nie zwlekaj i zamów usługę już dziś! 

Zapoznaj się z naszą ofertą!

Fotowoltaika Kraków

Fotowoltaika Nowy Sącz

Fotowoltaika Wieliczka

Powrót do poprzedniej strony