Zużycie prądu średniej rodziny

Ile prądu zużywa rodzina rocznie?


Pobór prądu stanowi jedno z głównych obciążeń każdego gospodarstwa domowego. Trudno uniknąć zużycia w czasach, gdy nawet podstawowe wyposażenie potrzebuje energii elektrycznej do funkcjonowania. Tym samym średnie zużycie prądu 4-osobowej rodziny może naprawdę mocno obciążyć budżet domowy. Nie powinno więc nikogo dziwić, że wciąż szuka się sposobów na jego ograniczenie.

Wbrew pozorom tylko część rodzin faktycznie kontroluje wydatki w tym zakresie. Przygotowany przez Federację Konsumentów raport wskazuje, że 49% osób do pewnego stopnia orientuje się w cenach prądu, kolejne 39% doskonale zna swoje rachunki. Zaledwie 12% nie wie, ile płaci za prąd co miesiąc.

Nie oznacza to jednak pełnej wiedzy na ten temat. Rozeznanie w rachunkach to dość powszechna praktyka z oczywistych względów, ale już wiedza o tym, ile wynosi średnie zużycie prądu na jedną osobę we własnym domu nie jest tak częsta. Aż 23% respondentów w ogóle nie wie, ile energii elektrycznej zużywa na co dzień. Pełną wiedzę o tym posiada zaś 25% pytanych. Pozostałe 52% może mniej więcej określić dzienny stopień poboru.

Energią elektryczną interesujemy się więc dość wybiórczo. To nie pomaga w kontrolowaniu wydatków, ale stanowi dobrą bazę do zmian w przyszłości.

Jak samodzielnie obliczyć ile prądu zużywa przykładowe urządzenie elektryczne?

Jest to bardzo łatwe. Wystarczy znać kilka podstawowych informacji, a następnie wykonać proste równania. Za przykład posłuży nam komputer w stanie pracy (sama jednostka centralna, bez monitora). Na etykiecie widnieje informacja, że potrzebuje on 100 W podczas użytkowania. Tak więc podczas 2 godzin pracy pobierze 200 W. Koszt 1 kWh wynosi zaś – zgodnie z obowiązującą taryfą – 58 gr.

Po skompletowaniu informacji można obliczyć roczne zużycie energii elektrycznej w domu na podstawie komputera dzięki następującemu wzorowi: moc (W) x czas (h) : 1000. Wynikiem będzie liczba kilowatogodzin zużywana każdego dnia przez jednostkę centralną.

W przyjętym przez nas przykładzie wygląda to tak: 100 W x 2 h : 1000 = 0,2 kWh. Uzyskana wartość musi jeszcze zostać pomnożona przez cenę energii. Tak więc 0,2 kWh x 0,55 zł = 0,11 zł. Tyle wynosi koszt korzystania przez 2 godziny z komputera.

Aby otrzymać informację o rocznej skali zużycia prądu, trzeba dodatkowo pomnożyć dzienny koszt przez liczbę dni w roku: 0,11 zł x 365 dni = 40,15 zł. Oczekiwanym rezultatem jest więc niewiele ponad 40 zł rocznie za samą jednostkę centralną komputera.

Oczywiście powyższe obliczenia można przeprowadzić oddzielnie dla każdego posiadanego sprzętu. Dopiero suma wszystkich urządzeń przybliży wynik do rzeczywistości. Trzeba podkreślić, że obliczenia dadzą wyłącznie szacunkowe roczne zużycie energii elektrycznej w domu. W końcu telewizor czy komputer nie zawsze włącza się na równe 2 godziny dziennie – eksploatacja różni się w zależności od wielu zmiennych, m.in. dnia tygodnia, pory roku, czy chwilowego zapotrzebowania.

Dlatego też najkorzystniej jest zajrzeć do rachunku i zweryfikować zużycie z wcześniejszych okresów. Najczęściej suma zużycia energii elektrycznej z dwóch ostatnich faktur końcowych da nam finalną ilość energii elektrycznej zużytą przez gospodarstwo domowe w ostatnim roku.

Na cenne energii wpływ ma również taryfa prądu. Najpopularniejsza w Polsce – G11 – cechuje się stałą stawką za każdą kilowatogodzinę. Przy korzystaniu z innego rodzaju taryfy należy wziąć pod uwagę porę poboru energii.

Dowiedz się więcej na temat Taryfa prądu G11 z naszego artykułu

Instalacja fotowoltaiczna

Jak wygląda średnie zużycie prądu na jedną osobę oraz 4-osobowej rodziny?

Rzeczywisty pobór energii elektrycznej zawsze będzie różnić się od szacunków. Wiele zależy od przyjętej metodologii, źródła danych i indywidualnych nawyków konsumenckich. Większość ośrodków badawczych daje jednak całkiem zbliżone wnioski. Przeciętne jednoosobowe gospodarstwo domowe zużywa od 900 kWh rocznie (tzw. niskie zużycie, które wynika ze stosowania energooszczędnych sprzętów oraz oszczędnego stylu życia) do ok. 1400 kWh. Każda kolejna osoba w tym samym domu potrzebuje przynajmniej 500 kWh dodatkowo. Średnie zużycie prądu 4-osobowej rodziny może więc wynosić w przybliżeniu 2600-5500 kWh rocznie.

Drożejący prąd

Warto dobrze przyjrzeć się rachunkom za energię elektryczną we własnej rodzinie. Bardziej świadome zużycie oraz przerzucenie się na energooszczędne urządzenia może przynieść sporo oszczędności. Trzeba na to spojrzeć w kontekście stale drożejącego prądu. Być może, obok zmiany nawyków konsumenckich i modernizacji sprzętu, dobrze zainwestować w inne źródła energii, które uniezależnią gospodarstwo domowe od czynników zewnętrznych.

W tej kwestii wyjątkowo kusząca wydaje się zainwestowanie w instalację fotowoltaiczną. Dzięki niej rachunki za prąd przestały być problemem dziesiątek tysięcy polskich rodzin. Dołączenie grona osób, które same produkują energię elektryczną z pewnością opłaci się każdemu.

Chciałbyś zacząć oszczędzać dzięki fotowoltaice!

Umów się na wycenę instalacji fotowoltaicznej!

Powrót do poprzedniej strony