Serwis klimatyzacji czy jest konieczny?

Czy serwis klimatyzacji to wymóg, czy zbędne działanie?


W dzisiejszych czasach klimatyzacja stała się nieodłącznym elementem naszego życia. Bez niej trudno sobie wyobrazić komfortowe funkcjonowanie w upalne dni i nie tylko. Jednakże, jak każde urządzenie, klimatyzacja wymaga regularnej konserwacji i serwisowania, aby działała prawidłowo i zapewniła nam komfortowe warunki w pomieszczeniach. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, czy serwis klimatyzacji to wymóg, czy zbędne działanie?

Dlaczego warto serwisować klimatyzację?

Serwis klimatyzacji jest ważnym elementem utrzymania właściwej jakości powietrza w pomieszczeniach.

Przedstawimy Ci kilka powodów, dlaczego warto serwisować klimatyzację.

 • Zdrowie przede wszystkim! Regularne przeglądy i czyszczenie klimatyzatorów pozwala na usunięcie zanieczyszczeń i bakterii, które gromadzą się w urządzeniach. Nie tylko poprawia to jakość powietrza, ale także chroni nasze zdrowie. Zbyt długa eksploatacja zanieczyszczonej klimatyzacji może prowadzić do chorób układu oddechowego, takich jak astma czy zapalenie płuc.

Kolejnym argumentem za serwisem klimatyzacji jest

 • Poprawa wydajności urządzenia. Regularne czyszczenie składników klimatyzatora pozwala na utrzymanie ich w dobrej kondycji. Z kolei to przekłada się na poprawę efektywności pracy urządzenia, co oznacza niższy pobór energii i niższe koszty eksploatacji.
 • Oszczędność czasu i pieniędzy. Regularny serwis klimatyzacji pozwala na wykrycie problemów na wczesnym etapie, co minimalizuje ryzyko awarii i uniknięcie kosztownych napraw.
 • Wydłużenie żywotności urządzenia. Serwisowanie klimatyzacji pozwala na zachowanie urządzenia w dobrej kondycji i wydłuża jego żywotność. Regularne przeglądy i wymiany elementów klimatyzacji zapewniają jej prawidłowe działanie przez wiele lat.

Serwis klimatyzacji

Jak często serwisować klimatyzację?

Nowoczesne klimatyzatory są projektowane tak, aby minimalizować potrzebę serwisowania. Producent klimatyzacji zwykle określa minimalną ilość przeglądów i czyszczenia, które są potrzebne do utrzymania urządzenia w dobrej kondycji. Zazwyczaj producenci klimatyzacji zalecają przeprowadzenie serwisu co najmniej raz w roku.

W przypadku intensywnie eksploatowanych klimatyzatorów lub urządzeń pracujących w trudnych warunkach otoczenia, jak np. urządzenia zainstalowane w miejscach z dużą ilością kurzu lub dymu, konieczne może być częstsze przeprowadzanie serwisów, np. co pół roku lub nawet co kwartał.

Jak wygląda serwis?

Podczas serwisu klimatyzacji specjaliści sprawdzają stan składników urządzenia, dokonują czyszczenia, wymiany filtrów, sprawdzają szczelność układu oraz poziom czynnika chłodniczego.

Oto kilka kroków, które zazwyczaj obejmuje serwis klimatyzacji:

 1. Wstępna ocena stanu urządzenia – Serwisant przeprowadza wstępną ocenę stanu urządzenia, by poznać jego historię eksploatacji oraz określić, czy są jakieś problemy z działaniem.
 2. Czyszczenie zewnętrzne urządzenia – Serwisanci dokładnie czyszczą zewnętrzne elementy klimatyzatora, takie jak skrzynia, płaszcz zewnętrzny, kratki wentylacyjne oraz wyloty powietrza.
 3. Czyszczenie wewnętrzne urządzenia – Wewnętrzne elementy klimatyzacji są równie ważne jak zewnętrzne. Dlatego też specjaliści przeprowadzają dokładne czyszczenie wewnętrznych części klimatyzatora, takich jak wymiennik ciepła, wentylator, rury chłodzące oraz spust kondensatu.
 4. Wymiana filtrów – Filtry klimatyzacji gromadzą wiele zanieczyszczeń i pyłów, dlatego też powinny być wymieniane regularnie. Serwisanci dokonują wymiany filtrów w zależności od rodzaju urządzenia i jego intensywności użytkowania.
 5. Sprawdzenie szczelności układu – Specjaliści sprawdzają szczelność całego układu klimatyzacji, aby zapobiec uciekaniu czynnika chłodniczego.
 6. Sprawdzenie poziomu czynnika chłodniczego – Serwisant sprawdza poziom czynnika chłodniczego i w razie potrzeby go uzupełnia.
 7. Testy sprawnościowe – Ostatnim krokiem jest przeprowadzenie testów sprawnościowych urządzenia, aby upewnić się, że klimatyzacja działa poprawnie.

Serwis klimatyzacji jest procesem, który powinien być przeprowadzany przez doświadczonych specjalistów.

Czy wiesz, że…
Filtry tych domowych klimatyzacji są wielokrotnego użytku! Oznacza to, że można je wyczyścić i z powrotem z nich korzystać, bez generowania dodatkowych kosztów na zakup nowych filtrów.

Podsumowując, czy serwis klimatyzacji to wymóg, czy zbędne działanie?

Serwis klimatyzacji jest ważnym elementem dbałości o jakość powietrza w pomieszczeniach oraz o wydajność klimatyzatorów. Niemniej jednak koszt serwisu może być dla niektórych właścicieli uciążliwy. Warto jednak zastanowić się, czy koszty związane z brakiem serwisu nie są wyższe w dłuższej perspektywie czasowej. Warto postawić na zdrowie i wydajność urządzenia.

Więcej o klimatyzacji możesz dowiedzieć się z naszych artykułów na blogu!
Zachęcamy do zaznajomienia się z poniższymi tekstami

Powrót do poprzedniej strony