Gdzie najlepiej umieścić klimatyzator?

Gdzie najlepiej umieścić klimatyzator?


Coraz większe upały w Polsce wywołują w nas myśli o zamontowaniu klimatyzacji. Szczególnie dotyczy to osób, które zamieszkują mieszkania z oknami wychodzącymi na południową stronę, czyli tą najmocniej nasłonecznioną. Ciężko wtedy uchować się przed gorącem, które wypełnia nasze pokoje. W tym artykule poruszymy kwestię: Gdzie najlepiej umieścić klimatyzator, jakie są jego rodzaje oraz co należy sprawdzić przed montażem. Zostań z nami do końca!

Spis treści:

  1. Rodzaje klimatyzacji
  2. Co należy sprawdzić przed montażem klimatyzacji?
  3. Gdzie najlepiej umieścić klimatyzator split?

1. Rodzaje klimatyzacji

Klimatyzatory dzielimy ze względu:

  • na budowę

• Monoblock – klimatyzator ten nie posiada części zewnętrznej. Wszystkie elementy, takie jak skraplacz i parownik są umieszczone w jednej obudowie. To rozwiązanie może wywoływać hałas większy niż w przypadku dwóch jednostek.

• Split – składa się z dwóch jednostek: zewnętrznej i wewnętrznej, które połączone są przewodami transportującymi freon. Ten typ klimatyzatora jest najbardziej popularny.

• Multisplit – oznacza, że do jednej jednostki zewnętrznej może być podłączone więcej niż jedna jednostka wewnętrzna.

  • sposób montażu (split i multisplit)

• klimatyzatory ścienne,
• klimatyzatory przypodłogowe,
• klimatyzatory podsufitowe,
• klimatyzatory kanałowe,
• klimatyzatory kasetonowe.
Najpopularniejsze z nich to klimatyzatory ścienne, które montujemy na ścianie.

Klimatyzacja w domu

2. Co należy sprawdzić przed montażem klimatyzacji?

Jeśli mieszkasz w bloku lub kamienicy, może się okazać, że potrzebujesz specjalnego pozwolenia na zamontowanie klimatyzatora, ponieważ elewacja jest częścią wspólną nieruchomości.
Do kogo zatem musisz się zgłosić? Pozwolenie uzyskasz od wspólnoty mieszkaniowej bądź spółdzielni. Jeśli natomiast mieszkasz w zabytkowej kamienicy, raczej nie spodziewaj się pozytywnego rozpatrzenia wniosku. Konserwatorzy zabytków mają jasne regulacje i nie pozwolą na umieszczenie instalacji zewnętrznej na ścianie budynku. Wyjściem jest umieszczenie jednostek zewnętrznych na dachu, ale to wiąże się ze zwiększeniem wkładu w inwestycję.

3. Gdzie najlepiej umieścić klimatyzator?

Klimatyzator split najlepiej umieścić:

W pomieszczeniu

Aby uniknąć szkodliwych efektów zdrowotnych, należy zwrócić uwagę na właściwe ustawienie klimatyzatora. Nie zaleca się, aby zimny strumień powietrza był nakierowany bezpośrednio na miejsca, w których przebywamy np. nad biurkiem, przy którym codziennie pracujemy, nad kanapą, nad łóżkiem.
Jednostka wewnętrzna powinna spełnić także wymagania pod względem proporcji umiejscowienia na ścianie, mianowicie
– dystans pomiędzy sufitem a klimatyzatorem powinien wynosić przynajmniej 20cm,
– dystans pomiędzy urządzeniem a innymi elementami w poziomie, powinien wynosić przynajmniej 30cm.

Na zewnątrz

Jednostkę zewnętrzną możemy umieścić nie tylko na ścianie budynku, ale także na balkonie (jeśli taki posiadamy), szerokim parapecie oraz na dachu. W przypadku dachu należy wypoziomować urządzenie, oraz zamontować na sztywnej podstawie.

Przy montowaniu jednostki zewnętrznej należy uwzględnić:

  • Poziom nasłonecznienia w tym miejscu, ponieważ zbyt długie wystawienie na promienie słoneczne może skutkować zmniejszeniem wydajności urządzenia.
  • Konstrukcję, która powinna być stabilna oraz odporna na wibrację.
  • Wymianę powietrza. Jednostka zewnętrzna powinna być umieszczona w takim miejscu, aby zachowała swobodną wymianę powietrza. Odległość tylnej części i bocznych powinna wynosić przynajmniej 30cm, a z przodu 200cm.
  • Odległość pomiędzy jednostką zewnętrzną a wewnętrzną. Każdy producent urządzenia określa maksymalny zakres rozstawienia.
  • Odległość od gruntu. Wyklucza się stawianie urządzenia bezpośrednio na podłożu, na którym może występować deszcz czy śnieg. Zaleca się ustawić jednostkę przynajmniej 30cm nad ziemią.

Montaż klimatyzacji

Poruszyliśmy dla Ciebie najistotniejsze rzeczy i parametry, jakie powinieneś wziąć pod uwagę przed montażem klimatyzacji. Zalecamy jednak skorzystanie z usług firm, które się w tym specjalizują, ponieważ dobrze zamontowana i serwisowana klimatyzacja będzie służyła Ci przez lata.

Dowiedz się również!

Jak działa klimatyzacja?

Pompa ciepła – Czym jest i jak działa?

Fotowoltaika Kraków

Moje ciepło 2022 – Dofinansowanie pompy ciepła

Powrót do poprzedniej strony