ogrzewanie pomieszczen klimatyzacja

Ogrzewanie pomieszczeń klimatyzacją


Zazwyczaj kojarzymy użycie klimatyzacji w ciepłe dni, kiedy chcemy schłodzić temperaturę w pomieszczeniach. A czy wiedzieliście, że klimatyzacja służy także do ocieplenia pomieszczeń?
Sprawdź poniższy artykuł, w którym wyjaśniamy ogrzewanie pomieszczeń klimatyzacją.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Działanie klimatyzacji
  2. Czy ogrzewanie klimatyzatorem się opłaca i ile to kosztuje?
  3. Dodatkowe plusy posiadania klimatyzacji

1. Działanie klimatyzacji

Klimatyzatory to inaczej pompa ciepła typu powietrze-powietrze. Dzięki czemu zależnie od sezonu pozwala to na odwrócenie działań, czyli w lecie klimatyzacja „wydaje ciepłe powietrze z pomieszczeń na zewnątrz”, a zimą może robić to w odwrotnym kierunku i ogrzewać nam przestrzeń. Jak działa sama klimatyzacja, wyjaśnialiśmy w artykule, który znajdziesz tutaj (link).

Dowiesz się więcej na temat „Jak działa klimatyzacja?

2. Czy ogrzewanie klimatyzatorem się opłaca i ile to kosztuje?

Zacznijmy od współczynnika COP/SCOP
Dla pełnego obrazu grzania klimatyzacją w domu nie możemy opuścić wyjaśnienia, czym jest współczynnik COP/SCOP i co on nam mówi.

COP – współczynnik wydajności pompy ciepła.
Wykazuje on ilość ciepła dostarczaną do ogrzania budynku w stosunku do pobieranej energii elektrycznej. Im wyższy współczynnik, tym wyższa sprawność pompy ciepła. Najczęściej wykorzystuje się go do porównania pomp ciepła, np. innych producentów.

SCOP – dzięki niemu, możemy sprawdzić, ile prądu zużyje pompa ciepła w danym okresie grzewczym/sezonie letnim. Sprawdza się go na podstawie stosunku ilości energii cieplnej, która jest dostarczana do pomieszczeń a wielkości wykorzystanej energii elektrycznej w tym czasie. Wyniki pozwalają nam w przybliżeniu określić koszty, jakie poniesiemy w sezonie grzewczym. Im wyższy wynik SCOP, tym wykorzystamy mniej prądu i wydamy mniej pieniędzy na rachunki za prąd.

Przykład
Przyjmijmy, że posiadamy klimatyzator o mocy grzewczej 4,2 kW
Pobór mocy w trybie grzania 1 kW
Klimatyzator działa 8 godzin dziennie przez 220 dni w roku
o 8h * 220 dni = 1760h
o 1760h * 1 kW = 1760 kWh
o 1760 kWh * 0,77 zł (średnia tegoroczna cena za 1 kilowat) = 1355,2 zł
Koszt grzania wynosi 1355,2 zł przez 220 dni (ponad 7 miesięcy) w roku.

Ogrzewanie domu klimatyzacją

3. Dodatkowe plusy osiadania klimatyzacji

Grzanie klimatyzatorem może mieć także dodatkowe plusy takie jak jakość powietrza.
Podgrzewane powietrze w klimatyzatorze przechodzi przez filtry i jonizatory, które zatrzymują wirusy i bakterie. Warto jednak pamiętać o regularnym serwisowaniu urządzenia.

Niska emisyjność to kolejny powód, jaki powinniśmy brać pod uwagę, wybierając źródło grzewcze, ponieważ wytwarzana przez liczne źródła przyczynia się do powstania smogu. Na szczęście klimatyzatory nie wytwarzają spalin i pyłów. Co więcej, na rynku znajdziesz modele wykorzystujące czynnik chłodniczy R32, który w skrócie możemy opisać jako tańszy, bardziej wydajny i ekologiczny czynnik chłodniczy.
Przy dodatkowych plusach używania klimatyzacji jako źródła ciepła nie możemy nie wspomnieć o estetyce i minimalizmie, jaki nam daje klimatyzator w pomieszczeniu. Zapomnij o wielkich grzejnikach, które zakłócają wystrój pomieszczeń.
Klimatyzacja jest wygodnym rozwiązaniem, nie musisz chodzić, dokładać do pieca i ciągle myśleć o temperaturze w domu. Co więcej, dzięki mobilnym aplikacjom możemy urządzeniem sterować zdalnie.

Serwis klimatyzacji

Jeśli zależy Ci na korzystnym dobraniu mocy grzewczej, klimatyzatora oraz montażu,
skontaktuj się z nami! Od lat doradzamy, najlepiej jak potrafimy.

Sprawdź także naszą ofertę montażu klimatyzacji!
Klimatyzacja zasilana mocą z paneli fotowoltaicznych to idealne rozwiązanie dla ludzi, którzy nie lubią przepłacać.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Powrót do poprzedniej strony