fotowoltaika

Jak obliczyć zapotrzebowanie na panele słoneczne?


Obliczanie mocy paneli fotowoltaicznych nie należy do prostych zadań. Umiejętność doboru mocy, która odpowie zapotrzebowaniu na energię danej lokalizacji jest niezwykle istotna w wyborze odpowiednich paneli fotowoltaicznych. Dlatego warto wiedzieć, jak obliczyć moc paneli słonecznych w celu ustalenia mocy instalacji fotowoltaicznej. Czytaj dalej… 

Co wpływa na zużycie prądu?

Zacznijmy od wskazania czynników, które wpływają na zużycie energii elektrycznej. Są to:

  • Rodzaj budynku zamieszkania (dom jednorodzinny, mieszkanie);
  • Warunki budynku (stara/nowa instalacja, ilość powierzchni użytkowej);
  • Ilość wykorzystywanych sprzętów domowych;
  • Rodzaj ogrzewania;
  • Rodzaj taryfy;
  • Ilość osób zamieszkujących;
  • Wiek osób zamieszkujących;
  • Przyzwyczajenia. 

Zapotrzebowanie na energię elektryczną

Najlepszy sposób na oszacowanie zapotrzebowania na wielkość instalacji fotowoltaicznej otrzymuje się na podstawie rocznego zużycia energii elektrycznej. Można również oszacować to na podstawie kosztów za energię elektryczną, jednak biorąc pod uwagę zmienne ceny energii, obliczenia mogą okazać się niemiarodajne. Jeśli ktoś posiada nowy dom i nie zna jeszcze zużycia rocznego, można obliczyć go +/- na podstawie wykorzystywanych sprzętów w domu. 

Do obliczeń potrzebne są rachunki za prąd, gdzie można znaleźć dane dotyczące zużycia energii. Takie informacje możesz znaleźć w ostatnich rachunkach za energię elektryczną. Mając te dane możesz w prosty sposób obliczyć moc instalacji, jaką byś potrzebował. Musisz pomnożyć roczne zużycie prądu przez 1,2, a następnie podzielić to przez produkcję roczną z kW. Wynikiem będzie moc instalacji fotowoltaicznej, jaka będzie zgodna z zapotrzebowaniem. 

Poniżej przedstawiamy przykład:

Roczne zużycie = 3000 kWh

Orientacyjna produkcja z instalacji wynosi 1000 kWh / 1 kWp

Wyniki:
3000 kWh x 1,2 / 1000 kWh = 3,6 kW

Ten wynik jest oczywiście szacunkowy i orientacyjny, jednak w jakimś stopniu pozwala na kalkulację: jakiej mocy instalacji potrzebujesz? Czasami w sprzyjających warunkach z 1 kWp można uzyskać około 1010 kWh. Za dobry wynik można uznać sytuację, jeżeli z 1 kWp można uzyskać ponad 900 kWh. W Skomat otrzymasz projekt z wizualizacją instalacji na dachu lub gruncie. Znajdziesz w nim również informację, ile w przybliżeniu kWh wytworzy Twoja instalacja. 

Jak obliczyć zapotrzebowanie na panele  słoneczne

Obliczanie mocy instalacji fotowoltaicznej – warto wiedzieć 

Aby podana wyżej orientacyjna produkcja z instalacji była realna muszą być spełnione pewne warunki. Instalacja fotowoltaiczna powinna być usadowiona w odpowiedniej lokalizacji pod względem słońca. Panele powinny zostać skierowane na południe. Jeśli ukierunkowanie paneli będzie zachodnie lub wschodnie, to uzysk może spaść nawet o 200 kWh – warto wówczas dodać kilka modułów, w ten sposób można zwiększyć ilość wyprodukowanej energii. 

Warto wiedzieć, że uzysk z jednego modułu jest uzależniony od orientacji dachu oraz jego nachylenia. Ważnym aspektem jest także stopień zacienienia dachu. Jeśli są jakieś przeszkody, które rzucają cień nawet na jeden moduł, to możemy spodziewać się zmniejszenia uzysku. Wysokość strat uzysku będzie uzależniona od stopnia zacienienia, który obliczamy w fazie projektowej instalacji. Możemy jednak zminimalizować szkody przez zastosowanie optymalizatorów. 

Zużycie w domach zależne jest od wielu czynników, chociażby od pory roku. Zimą zużycie jest nieco większe, ponieważ dzień jest krótszy niż noc. Skutkiem tego jest większe wykorzystanie energii, poprzez dłuższe włączanie oświetlenia. Dodatkowo spędzamy z reguły więcej czasu w domach, przez co łatwiej sięgamy po  rozrywki telewizyjne lub komputerowe. Dlatego, aby mieć pewność, że zapotrzebowanie na energię będzie wystarczające także zimą, warto zastosować nieco inny wzór:

Miesięczny koszt rachunku za prąd x 12 miesięcy x 2,2 / 1000 kWh 

Przykład:

250 zł x 12 x 2,2 / 1000 kWh = 6,6 kW

Skorzystaj z darmowej wyceny od SKOMAT

Możesz także zaczerpnąć gotowych rozwiązań, które obliczą zapotrzebowanie na energię oraz dodatkowo podpowiedzą Ci, jaki koszt wyniesie przewidywana instalacja. Skorzystaj z naszego autorskiego formularza, który z pewnością ułatwi to zadanie. Wypełnij i otrzymaj wycenę Twojej instalacji fotowoltaicznej:

Zapraszamy do kontaktu!

Jeśli masz pytania odnośnie doboru odpowiednich modułów fotowoltaicznych, bądź chciałbyś dowiedzieć się więcej o montażu lub o naszej działalności, napisz do nas. Chętnie rozwiejemy Twoje wątpliwości.

Zobacz również:

Powrót do poprzedniej strony