Trwałość paneli fotowoltaicznych
Panele fotowoltaiczne cieszą się ogromną popularnością wśród osób, które dbają o środowisko naturalne, a także zależy im na pozyskiwaniu ekologicznej energii. Dzięki ich zastosowaniu domownicy znacznie zmniejszają ilość energii nabywanej z sieci, a tym samym obniżają koszty eksploatacyjne całego budynku. Nie wymagają one specjalistycznej obsługi, regularnych serwisów czy cyklicznych wymian elementów. Moduły fotowoltaiczne znajdują zastosowanie w małych obiektach oraz dużych nieruchomościach. Jaka jest trwałość paneli fotowoltaicznych i od czego ona zależy? Jak wybrać najlepsze rozwiązanie, które będzie optymalnie dopasowane do naszych potrzeb?
Z tego artykułu dowiesz się:
Jaka jest żywotność paneli fotowoltaicznych?
Panele fotowoltaiczne to wyroby, które służą użytkownikom przez lata, dlatego warto wybrać produkty najlepszej jakości, aby długo korzystać z ich funkcjonalności. Jeśli zastanawiają się Państwo, jaka jest żywotność paneli fotowoltaicznych, to ich trwałość będzie uzależniona od wielu czynników. Długość okresu eksploatacji wynika m.in. z miejsca montażu instalacji fotowoltaicznej, nasłonecznienia, sprzyjającej pogody, wahań temperatur oraz sposobu użytkowania produktów. Eksperci szacują żywotność paneli fotowoltaicznych na ok. 25-30 lat co jest potwierdzone tzw. gwarancją wydajności liniowej, a dodatkowo najczęściej obejmuje je wieloletnia gwarancja na ich eksploatację (ok. 10-15 lat gwarancji produktowej). Należy jednak zauważyć, że jakość wszystkich części składowych systemu fotowoltaicznego ciągle wzrasta, stąd szacuje się, że spodziewana żywotność nowych modeli, które trafią na rynek w najbliższych latach, może wzrosnąć nawet do 40 lat.
Wydajność paneli fotowoltaicznych po upływie czasu
Warto dodać, że żywotność paneli fotowoltaicznych przedłużają nieruchome komponenty poszczególnych modułów, ponieważ minimalizują ryzyko awarii całego systemu. Na prawidłowe funkcjonowanie instalacji wpływ ma również odpowiedni falownik. W praktyce falownik wysokiej jakości może być użytkowany nawet ponad 20 lat. Zazwyczaj przed wejściem produktu do sprzedaży, producenci wykonują testy wytrzymałości falowników i paneli, poddając je m.in. działaniom skrajnych temperatur, silnego wiatru, deszczu, gradu oraz innych zjawisk atmosferycznych (np. zalegający śnieg).
Wytwórcy uznanych systemów proponują klientom najczęściej możliwość przedłużenia okresu gwarancji po dodaniu do całości kosztorysu niewielkiej opłaty. Ich użytkownicy powinni wziąć pod uwagę, że wraz z upływem czasu dochodzi do obniżenia mocy całego systemu. Jest to proces całkowicie normalny, ponieważ dopuszczalny zakres spadku jest od początku założony przez producenta. Największe straty wydajności występują w ciągu pierwszych 10 lat od momentu położenia instalacji, później spadek maleje. W zależności od warunków oraz intensywności eksploatacji, panele po ok. 20-25 latach działają z mocą wynoszącą minimum 80% energii wyjściowej. Często zdarza się jednak, że poszczególne ogniwa, ze względu na sprzyjające położenie, dobrze dopasowany falownik, ale też brak uszkodzeń mechanicznych mają sprawność wynoszącą nawet 85-90%.