Fotowoltaika spółdzielnia

Prosument Lokatorski, czyli dofinansowania fotowoltaiki dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych


Prosument lokatorski to program, który ma ułatwić wspólnotom i spółdzielniom mieszkaniowym korzystanie z odnawialnych źródeł energii, jakimi jest instalacja fotowoltaiczna. Wprowadza on nowe systemy rozliczania energii elektrycznej, która dotyczy części wspólnej w budynkach.

Dla kogo jest program?

Z programu mogą skorzystać:

  • spółdzielnia mieszkaniowa,
  • wspónota mieszkaniowa,
  • Towarzystwo Budownictwa Społecznego (TBS).

Jak zostać prosumentem lokatorskim?

Aby zostać prosumentem lokatorskim, należy posiadać uchwalenie budowy instalacji (np.fotowoltaicznej), a następnie zgłosić do sprzedawcy energii sposób rozliczenia (czyli status prosumenta lokatorskiego), dokumentując to właśnie uchwałą o budowie takiej instalacji.

Dlaczego warto skorzystać z programu?

Według Ministerstwa Rozwoju i Technologii:

Jak jest teraz?Jak będzie?
Ewentualny nadmiar, jaki wytwarza wspólnota/spółdzielnia jest zwracany na koniec roku w wysokości 20% prosumentowi
(za każdy miesiąc 20% niewykorzystanych środków).
Całość energii oddawanej do sieci będzie rozliczana miesięcznie ze sprzedawcą według cen hurtowych i wpływać na konto właściciela.  
Zasilanie części wspólnej: rozliczenie prosumenckie, czyli autokonsumpcja oraz sprzedaż do sieci po cenie średniej hurtowej.  Zarządzający budynkiem wielolokalowym (TBS, spółdzielnia, wspólnota) będzie mógł zainwestować w większą instalację, niż jest potrzebna dla części wspólnej.  
Nadwyżka zasila rachunek energii, a reszta odkładana jest na koncie.  Autokonsumpcja będzie dotyczyć tylko części wspólnej.  
O ile powierzchnia dachu jest niewielka, instalacja pokrywa w całości (lub w części) koszty energii dla części wspólnej.  Przychody właściciela obniżą co do zasady koszty utrzymania budynku, a oszczędności będzie można przeznaczyć np. na remonty czy inne potrzeby.  

Program dofinansowań instalacji fotowoltaicznych dla spółdzielni mieszkaniowych

Dofinansowanie

W ramach programu spółdzielnie, wspólnoty i TBS-y mogą także uzyskać 50% dofinansowania na budowę instalacji fotowoltaicznej, magazynów energii i pomp ciepła.

Dofinansowanie obejmuje:

  • zakup, montaż lub budowę nowej instalacji odnawialnego źródła energii;
  • modernizację instalacji odnawialnego źródła energii, w wyniku której zainstalowana moc instalacji wzrośnie o co najmniej 25%.

Wnioski można składać od 1 lutego 2023 r. do Banku Gospodarstwa Krajowego.

Dowiedz się więcej na temat dofinansowań od fotowoltaiki

Co w przypadku posiadania przez spółdzielnie/wspólnoty instalacji fotowoltaicznej?

W momencie, kiedy Twoja wspólnota lub spółdzielnia mieszkaniowa posiada instalacje, a chcecie skorzystać z programu, należy rozbudować instalację (moc) o min. 25%.

fotowoltaika dla spółdzielni mieszkaniowych
Nasza realizacja 46,98 kWp

Jeśli Twoja wspólnota lub spółdzielnia mieszkaniowa zastanawia się nad skorzystaniem z programu

Działamy już na rynku od 10 lat.

Zajmujemy się kompleksowym prowadzeniem procesu inwestycyjnego, począwszy od doboru mocy instalacji, po zgłaszanie funkcjonującej już instalacji do zakładu energetycznego.
Każde zlecenie traktujemy indywidualnie – dobieramy tak składowe instalacji, aby Państwa korzyści były maksymalizowane. Wiedzę o fotowoltaice zdobywaliśmy przez lata.

Nasi klienci cenią nas za kompleksową obsługę, która obejmuje dobranie instalacji, montaż, zgłoszenie do OSD oraz uzyskanie dofinansowania, przez co klient nie musi wykonywać żadnych dodatkowych działań z wyjątkiem podpisania pełnomocnictwa.

Czytaj także:

Powrót do poprzedniej strony