Ile prądu zużywają sprzęty domowe

Ile prądu zużywają sprzęty domowe?


Ranking najbardziej energochłonnych urządzeń!

Obecnie trudno już wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie nie tylko bez podstawowych sprzętów, takich jak pralka czy lodówka, ale także urządzeń przeznaczonych do nauki i rozrywki, jak telewizor czy komputer. Co je łączy? To, że ułatwiają nam życie, oraz – niestety – pobierają sporo energii elektrycznej. Sprawdź, co zużywa ile prądu i poznaj nasze zestawienie najbardziej energochłonnych sprzętów domowych!

Urządzenia pobierające najwięcej prądu

Zastanawiasz się, ile energii zużywają urządzenia domowe? Zasada jest prosta – im nowocześniejszy sprzęt, tym niższy pobór, choć wiele zależy także od przeznaczenia oraz indywidualnych parametrów pracy. Oczywiście roczny koszt eksploatacji zmywarki, bojlera elektrycznego czy czajnika będzie uzależniony również od skali jego wykorzystania. Inaczej przedstawiają się koszty w domu zamieszkiwanym przez wieloosobową rodzinę, inne rachunki dotyczyć będą zapracowanych, mieszkających samotnie singli. Jednak w każdym przypadku warto wiedzieć, co ile zużywa prądu, by nie dać się zaskoczyć wysokością opłat za energię.

Lodówka

Trudno wyobrazić sobie ranking obejmujący urządzenia pobierające najwięcej prądu bez uwzględnienia lodówki. Choć nie jest ona sprzętem, który zużywa najwięcej energii w domu, pracuje przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Przeciętna lodówka może potrzebować nawet 360 kWh rocznie, co może kosztować Cię w okolicach 200 zł przy średniej cenie 0,65 zł za 1 kWh.

Zmywarka

Nie jest tajemnicą, że zmywanie automatyczne pozwala zaoszczędzić sporo wody. A jak wygląda pobór energii elektrycznej? Zmywarka używana kilka razy tygodniowo zużywa ok. 250 kWh/rok, co przekłada się na łączny koszt energii na poziomie ok. 140 zł.

Czajnik elektryczny

Ten niepozorny sprzęt z pewnością znajdzie się w czołówce każdego zestawienia na temat tego, ile prądu zużywają sprzęty domowe. Standardowa moc czajnika bezprzewodowego wynosi ok. 2200 W, co przy regularnym użytkowaniu przekłada się na pobór ok. 200 kWh rocznie, dając koszt przekraczający 100 zł.

Piekarnik

Zużycie energii przez piekarniki elektryczne zależy od częstotliwości pracy oraz parametrów nastawy: temperatury, sposobu oraz czasu pieczenia. Codzienna godzinowa eksploatacja urządzenia rozgrzanego do 200 stopni Celsjusza to koszt ok. 200 zł (365 kWh).

Bojler na prąd

To zdecydowana czołówka zestawienia, obejmującego urządzenia pobierające najwięcej prądu. Wymiennik ciepła o pojemności 120 l, służący do podgrzewania wody i zasilany energią elektryczną, działający przez ok. 2 godziny dziennie generuje pobór nawet 1100 kWh rocznie. Łączny koszt jego eksploatacji może więc przekroczyć 600 zł.

Płyta indukcyjna

Kolejnym sprzętem, który wykorzystuje spore ilości energii, jest kuchenna płyta indukcyjna. Co prawda jej montaż pozwala zrezygnować z kupna gazu z butli lub sieci, jednak decydując się na indukcję w domu, musisz przygotować się na pobór energii na poziomie 1200 kWh, co może kosztować Cię ok. 650 zł rocznie.

Komputer PC/laptop

Praca zdalna, nauka, gry, oglądanie seriali online czy wideorozmowy to tylko niektóre przykłady wykorzystywania laptopów i komputerów osobistych. Co ile zużywa prądu? Notebook używany przez 6 godzin dziennie potrzebuje rocznie ok. 90 kWh, co będzie Cię kosztować nieco ponad 50 zł. Z kolei używany tak samo komputer PC pobierze dwukrotnie więcej energii, więc roczny koszt wzrośnie o ponad 100 zł.

Pralka automatyczna

Jedno pranie oznacza pobór prądu na średnim poziomie ok. 0,5 kWh. Używając pralki 5 razy w tygodniu, zużyjesz 150 kWh rocznie, co kosztować będzie ok. 80 zł.

Telewizor

Oglądanie TV przez 5 godzin dziennie oznacza średnie zużycie energii rzędu 130 kWh rocznie i koszt w granicach 70-80 zł. Oczywiście, wpływ na pobór mocy będzie miała również przekątna matrycy – większy ekran oznacza wyższe zużycie.

Jak obniżyć rachunki za energię bez rezygnacji z urządzeń elektrycznych?

Wiesz już, ile prądu zużywają sprzęty domowe. Na szczycie zestawienia uplasowały się takie sprzęty jak:

– płyta indukcyjna,

– bojler elektryczny,

– czajnik bezprzewodowy,

– piekarnik na prąd.

Zastanawiasz się, czy ich eksploatacja może kosztować Cię mniej? Oczywiście, że może! Biorąc pod uwagę to, ile energii zużywają urządzenia domowe, warto rozważyć inwestycję w fotowoltaikę. Własna, domowa instalacja PV pozwoli Ci produkować darmowy prąd ze słońca, wymiernie obniżając roczne koszty związane z poborem energii przez działające w domu urządzenia. Jesteś zainteresowany? Skontaktuj się z nami już dziś.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Firma Skomat świadczy usługi z zakresu doradztwa, sprzedaży i montażu instalacji fotowoltaicznych w Krakowie i na terenie województwa małopolskiego.

Pomożemy Ci na każdym etapie inwestycji.

Powrót do poprzedniej strony