Instalacja paneli słonecznych. Ile trwa i co muszę wiedzieć?
Mieszkańcy Krakowa i Małopolski coraz częściej stawiają na instalacje fotowoltaiczne, aby czerpać darmowy prąd ze słońca. Systemy fotowoltaiczne montowane są tu na budynkach gospodarstw domowych, użyteczności publicznej i podmiotów gospodarczych oraz na blokach mieszkalnych.
Z dzisiejszego artykułu dowiesz się:
Instalacje fotowoltaiczne – co warto wiedzieć?
Panele fotowoltaiczne są zielonym, ekologicznym i zero-emisyjnym źródłem energii elektrycznej. Dlatego wykorzystując panele słoneczne do uzyskania prądu, przyczyniamy się do dbania o środowisko, w którym żyjemy my i nasze dzieci.
Zakładając instalacje fotowoltaiczne możesz liczyć na zieloną energię przez cały rok. Nie ma powodu do zmartwień, że zimą nie uzyskamy takiej ilości energii elektrycznej, która zaspokoi nasze potrzeby. Instalacje fotowoltaiczne wytwarzają energię elektryczną bez względu na porę roku lub pogodę.
Instalacje fotowoltaiczne składają się z ogniw i licznych elementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania modułów, konwersji, dystrybucji i przechowywania energii.
Zatem w skład klasycznej instalacji fotowoltaicznej wchodzą:
- moduły fotowoltaiczne;
- systemy montażowe;
- zabezpieczenia instalacji;
- rozdzielnica domowa;
- inwerter sieciowy.
W ramach ciekawostki: do wyprodukowania 1,5 MWh energii elektrycznej rocznie potrzebne są 3 moduły fotowoltaiczne, które zajmują ok. 5,3 m2 powierzchni dachu.
Czy miejsce instalacji fotowoltaicznej ma znaczenie?
Najczęściej wybieranym miejscem montażu instalacji fotowoltaicznej jest konstrukcja dachowa budynku. Czasami zdarza się, że nie ma takiej możliwości, dlatego instalacja fotowoltaiczna montowana jest także na gruncie. W takim przypadku trzeba zwrócić szczególną uwagę na aktualne i przyszłe zacienienie.
Warto wiedzieć, że nie każdy rodzaj pokrycia dachowego nadaje się do założenia instalacji fotowoltaicznej. Pokrycie dachowe wykonane z eternitu, poliwęglanu czy pleksy nie pozwala na montaż i instalację fotowoltaiki.
Jak przebiegają instalacje fotowoltaiczne w Krakowie?
Proces montażu instalacji fotowoltaicznej w Krakowie przebiega w kilku etapach.
W SKOMAT początkowo kontaktujemy się z Klientem, w celu ustalenia terminu oględzin miejsca instalacji. Przy spotkaniu ustalamy pewnie kwestie, w tym roczne zużycie prądu, wielkość i ukierunkowanie dachu do południa, budowę dachu oraz jego pokrycie (instalacja fotowoltaiczna na dachu) lub wielkość działki (instalacja fotowoltaiczna na gruncie). Tu także podajemy przewidywany koszt realizacji.
Następnie instalujemy fotowoltaikę na dachu lub na gruncie przez własne ekipy monterskie i z zachowaniem bezpieczeństwa. Poniżej wyszczególniamy etapy instalacji fotowoltaicznej w Krakowie:
- Przygotowanie konstrukcji wsporczej;
- Rozłożenie okablowania;
- Montaż falownika w uzgodnionej lokalizacji z Klientem;
- Montaż paneli fotowoltaicznych;
- Podłączenie instalacji do sieci i zgłoszenie do operatora energetycznego.
W SKOMAT pomagamy na każdym etapie. Zajmujemy się także pozyskiwaniem środków zewnętrznych, a dokładniej:
- wnioskami o dofinansowania fotowoltaiki
- opracowywaniem biznesplanów, studium wykonalności oraz due diligence dla inwestycji
- analizą efektywności ekonomicznej inwestycji
- analizą efektywności ekologicznej inwestycji
- nadzorem nad przygotowaniem i złożeniem wniosku o dofinansowanie
- złożeniem dokumentów wraz z kompletem załączników do Organu Udzielającego Dotacje
- odpowiadaniem na możliwe pytania od Organu Udzielającego Dotacji
Zadzwoń i korzystaj z zielonej energii jeszcze w tym roku!