Najczęstsze błędy związane z wyborem paneli fotowoltaicznych
Instalacja fotowoltaiczna to system, który cieszy się ogromną popularnością, ponieważ wiele czynników przemawia za wyborem tego rozwiązania. Panele są bardzo ekologiczne, a w długiej perspektywie czasu – również ekonomiczne. Fotowoltaikę można montować na różnego rodzaju budynkach, zarówno prywatnych, jak i przemysłowych. Niestety, błędy w instalacjach fotowoltaicznych zdarzają się dosyć często. Aby systemy były w pełni funkcjonalne oraz działały bezproblemowo przez długi czas, należy wiedzieć, na co warto zwrócić uwagę.
W tym artykule omówimy:
Błędy w instalacjach fotowoltaicznych a wybór odpowiedniej firmy
Fotowoltaika to inwestycja na lata, dlatego jej instalacją powinna zająć się sprawdzona i rzetelna firma. W przypadku profesjonalistów błędy w montażu instalacji fotowoltaicznych zdarzają się niezwykle rzadko. Najlepiej, jeśli fachowcy mogą pochwalić się zrealizowanymi pracami w danej okolicy lub wykonywali montaż na podobnych obiektach (wtedy można łatwo ocenić, czy odpowiednio zainstalowali system, biorąc pod uwagę lokalne warunki oraz specyfikę budynku). Warto sprawdzić również opinię na temat konkretnej firmy i zweryfikować, z jakich materiałów najczęściej korzystają jej pracownicy. Specjaliści nie tylko doradzą najlepsze rozwiązanie, ale także zaproponują konkurencyjne ceny.
Błędy w wyborze instalacji – jak ich uniknąć?
Najczęstsze błędy w wyborze instalacji fotowoltaicznych dotyczą głównie wyboru nieodpowiednich materiałów. Konkretne rozwiązanie powinno spełniać wymagania użytkowników, być kompatybilne z pozostałymi urządzeniami i odpowiednio dostosowane do całego systemu elektrycznego obiektu. Podczas wyboru produktów należy zwrócić uwagę, aby poszczególne elementy były zabezpieczone przed korozją. Istotna jest również cena całego systemu – nie zawsze tanie rozwiązania będą w stanie zapewnić efektywne działanie instalacji. Warto dodać, że jeśli nie są Państwo pewni, jaki typ paneli będzie najlepszy do danego typu obiektu, to należy poprosić o fachową poradę profesjonalistów, dla których panele fotowoltaiczne nie mają tajemnic.
Kolejnym ważnym aspektem jest odpowiedni dobór mocy całego układu fotowoltaicznego. Docelowo moc układu przekłada się na roczne uzyski energii elektrycznej, uzyski powinny być zbliżone dorocznego zapotrzebowania na energię elektryczną w danym domu, gospodarstwie czy firmie. Dodatkowo kalkulacja uzysków powinna uwzględniać takie aspekty jak:
· geometrie dachu danego budynku,
· możliwe zacienienia na dachu,
· straty energii wynikające z przekształcania energii z AC/DC,
· profil zapotrzebowania na energię elektryczną w danym budynku,
· sposób rozliczenia.
Analiza powyższych czynników pozwala doświadczonemu projektantowi stworzenie instalacji „szytej na miarę” a co za tym idzie instalacji, która będzie najoptymalniejsza ekonomicznie dla inwestora.
Błędy w montażu instalacji fotowoltaicznych
Instalacja paneli fotowoltaicznych nie powinna sprawić problemu doświadczonym fachowcom, którzy mają zapewnione materiały dobrej jakości. Warto jednak wiedzieć, jakie są najczęstsze błędy w montażu instalacji fotowoltaicznych, aby móc odpowiednio zweryfikować pracę ekipy montującej cały system. Jednym z podstawowych błędów jest położenie paneli na nieodpowiedniej konstrukcji – na profilach, które nie są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, podatne na działanie rdzy, czy gromadzenie się wody.
Należy również unikać nagromadzenia splątanych przewodów elektrycznych w jednym miejscu, które na dodatek często nie są właściwie zabezpieczone. Do błędów należy również ustawienie instalacji pod złym kątem, a także ignorowanie elementów budynku rzucających cień na jakąkolwiek część paneli fotowoltaicznych, ponieważ zacienienie nawet niewielkiego fragmentu ma duży wpływ na nieprawidłową pracę całego systemu.