dofinansowanie fotowoltaiki

Przydomowa instalacja fotowoltaiczna – jakie mogę uzyskać ulgi?


Każdego roku fotowoltaika rośnie w siłę. Wraz z nią na rynku zauważamy coraz więcej możliwości dofinansowania do przydomowych instalacji oraz kilka aktualizacji niektórych z nich. Dziś odpowiemy na pytanie jakie można uzyskać ulgi na przydomową instalację fotowoltaiczną. Czytaj dalej! 

Spis treści artykułu:

Fotowoltaika – ile kosztuje montaż i instalacja? 

Koszt montażu i instalacji przydomowej instalacji fotowoltaicznej zależny jest od wielu składowych. Są to:

 • wybór konstrukcji montażowej, typu paneli fotowoltaicznych, rodzaju falownika;
 • miejsce instalacji fotowoltaicznej;
 • zapotrzebowanie na energię;
 • moc instalacji fotowoltaicznej;
 • uzyskanie dofinansowania oraz jego kwota;
 • doświadczenie instalatora. 

Dlatego określenie dokładnego kosztu jest niemożliwe bez poznania powyższych danych. Nie mniej jednak można podać widełki cenowe, które mieszczą się w przedziale 17000-30000 dla zapotrzebowania wynoszącego 3-6 kWp. 

Dowiedz się ile kosztuje montaż instalacji fotowoltaicznej

Dofinansowanie do fotowoltaiki – jakie są możliwości?

Poprzez fakt, iż zwiększa się świadomość ludzi o istniejącym zagrożeniu naszego środowiska, wiele osób wybiera odnawialne źródła energii. Ministerstwo Środowiska i inne międzynarodowe instytucje także nie pozostają obojętni. Dlatego na rynku istnieje wiele form dopłat do fotowoltaiki oraz coraz częściej dodatkowo do inwestycji z nią kompatybilnych. Poniżej przedstawiamy aktualne formy dofinansowań zakupu fotowoltaiki oraz innych możliwości zmniejszania wkładu własnego do zakupu instalacji. 

Dofinansowanie fotowoltaika

Program Mój Prąd 4.0 

Jest to jeden z najpopularniejszych programów, który wystartował już 15.04.2022 r. Nabór wniosków dedykowany jest prosumentom w nowym systemie net-billing oraz prosumentom, którzy zmienili poprzedni system rozliczenia net-metering na net-billing. Kwota dotacji zależna jest od tego, czy złożono wniosek o dofinansowanie z tego programu tylko na instalację fotowoltaiczną, czy także na zakup innych sprzętów, które sprzyjają efektywnemu zarządzaniu energią. Aby skorzystać z dofinansowania należy posiadać Profil Zaufany lub e-dowód i złożyć wniosek przez stronę gov.pl

Napisaliśmy już artykuł na temat programu mój prąd 4.0.

Program Czyste Powietrze 

Założeniami programu są termomodernizacja i poprawa jakości powietrza. Z programu mogą skorzystać beneficjenci, którzy posiadają status osoby fizycznej. Ponadto muszą być właścicielami bądź współwłaścicielami domu jednorodzinnego lub mieszkania w domu jednorodzinnym z wyodrębnioną księgą wieczystą. Przeciętny dochód na jednego mieszkańca w domu jednorodzinnym wynosi maksymalnie 1260 zł, a w gospodarstwie wieloosobowym nie może przekroczyć kwoty 900 zł. Najwyższą kwotę dofinansowania, jaką można otrzymać to 69 000 zł dla inwestycji z fotowoltaiką oraz 30 000 zł bez fotowoltaiki. 

Ulga termomodernizacyjna

To kolejne przedsięwzięcie, które przyczynia się do rozwoju ekologicznych rozwiązań. Chcąc skorzystać z ulgi należy odliczyć odpowiednią kwotę w zeznaniu podatkowym za rok, w którym poniesiono koszty za wykonaną inwestycję termomodernizacyjną, w tym montaż i instalacja fotowoltaiki. Beneficjenci są osobami fizycznymi, będącymi właścicielami domu jednorodzinnego. Wysokość ulgi nie może przekroczyć 53 000 zł przypadającego na jednego podatnika. 

Agroenergia

Ta forma dofinansowania przysługuję jedynie rolnikom, którzy chcą zainwestować w mikroinstalacje fotowoltaiczne, pompy ciepła, magazyny energii czy elektrownie wodne. Celem programu jest zmniejszenie zanieczyszczeń powodowanych przez działalność rolniczą i dodatkowo zwiększenie udziału Odnawialnych Źródeł Energii w jej produkcji. Z programu może skorzystać rolnik indywidualny, który przez minimum rok jest właścicielem lub dzierżawcą nieruchomości o powierzchni od 1-300 ha. Program podzielony jest na dwie części:

 • I część – dotyczy mikoinslatacji fotowoltaicznych, pomp ciepła, magazynów energii. 
 • II część – dotyczy biogazowni rolniczych i małych elektrowni wodnych. 

Nie można składać wniosku o dofinansowanie z programu przed rozpoczęciem realizacji. Ponadto do realizacji inwestycji należy stosować urządzenia nowe, wyprodukowane nie wcześniej niż 24 m-ce przed montażem. 

Napisaliśmy już artykuł na temat programu Agroenergia.

Energia Plus

Ta forma dofinansowania kierowana jest do firm. Celem programu jest minimalizacja szkodliwego działania przedsiębiorstw na środowisko i przy tym poprawa jakości powietrza. Program obejmuje m.in:

 • instalacje fotowoltaiczne;
 • modernizacja lub rozbudowa sieci ciepłowniczych;
 • modernizacja i rozbudowa instalacji i urządzeń przemysłowych;
 • poprawa efektywności energetycznej dzięki energooszczędnym systemom oświetleniowym i napędowym;

W programie Energia Plus 2022 można już tylko skorzystać z dofinansowania w formie pożyczki w kwocie od 500 000 – 300 000 000 zł. Pożyczka oferowana jest na warunkach rynkowych i preferencyjnych. Nabór rozpoczął się 1.04.2022 roku i potrwa do 16.12.2022 roku lub do wyczerpania środków. 

Dofinansowanie fotowoltaika
Realizacja Skomat Wysoka 10kWp

Programy regionalne 

Można także starać się o dofinansowanie od gminy. Warunki i wysokość dotacji będą się różniły w poszczególnych regionach, dlatego warto zapoznać się wcześniej z informacją, jakie występują aktualne programy w danej gminie. 

Ekokredyty

Bank Ochrony Środowiska współpracując z Wojewódzkimi Funduszami Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oferuje i udziela ekokredyty z dopłatami na inwestycje nieszkodliwe dla środowiska, w tym mikroinstalacje fotowoltaiczne. 

Oferują ciekawe warunki w tym:

 • finansowanie nawet do 90% inwestycji;
 • długi okres kredytowania, do 12 lat;
 • elastyczny okres kredytowania;
 • preferencyjne oprocentowanie kredytu;
 • pomoc dedykowanego doradcy kredytowego. 

Podsumowując

Jak widzisz istnieje wiele sposobów dofinansowania do ekologicznych inwestycji, które poprawiają jakość powietrza i ogólnie wpływają pozytywnie na środowisko. Koszty realizacji nie należą do niskich, jednak na rynku istnieją możliwości dopłat, które pogłębiają fakt, iż warto inwestować w fotowoltaikę i inne formy OZE. 

SKOMAT fotowoltaika zajmuje się kompleksowym pozyskiwaniem środków na inwestycje związane z fotowoltaiką. W ramach naszej oferty możemy złożyć wnioski o dotację do wszystkich aktualnie obowiązujących programów. Mamy doświadczenie w pozyskiwaniu środków UE, WFOŚiGW oraz środków krajowych. Mamy pełną wiedzę na temat obecnie prowadzonych programów. W ramach pozyskiwania środków zewnętrznych zajmujemy się:

 • wnioskami o dotacje
 • opracowywaniem biznesplanów, studium wykonalności oraz due diligence dla inwestycji
 • analizą efektywności ekonomicznej inwestycji
 • analizą efektywności ekologicznej inwestycji
 • nadzorem nad przygotowaniem i złożeniem wniosku o dofinansowanie
 • złożeniem dokumentów wraz z kompletem załączników do Organu Udzielającego Dotacje
 • odpowiadaniem na możliwe pytania od Organu Udzielającego Dotacji

Nie poprzestajemy jednak wyłącznie na tym. Możemy również zamontować, a potem serwisować powstały system, włącznie z przeprowadzeniem procesu inwestycyjnego, aż po zgłaszanie funkcjonującej instalacji do zakładu energetycznego.

Zadzwoń lub skorzystaj z darmowej wyceny:

Powrót do poprzedniej strony