Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?


Spis treści:

Co wpływa na wartość nieruchomości?

Na wartość nieruchomości nie tylko wpływa metraż, lokalizacja i wiek budynku, ale także czynniki, na które ty masz wpływ, jak np. zamontowane panele fotowoltaiczne, czy pompa ciepła, dzięki którym nieruchomość jest w dużym stopniu samowystarczalna. Przy obecnych cenach prądu, własne źródło energii zdecydowanie zwiększa atrakcyjność sprzedawanej nieruchomości.

Elementy wpływające na wzrost wartości nieruchomości

 • wysoka jakość montażu instalacji

Decydując się na instalację, warto sięgnąć po poradę doświadczonej firmy, która nie tylko dobierze odpowiednią moc do domu, ale także doradzi w wyborze dobrej jakości paneli. Dobrze zamontowana instalacja może posłużyć przez wiele lat. Jeśli postawisz na profesjonalistów, otrzymasz także cały zestaw dokumentacji oraz gwarancji, które mogą Ci się przydać przy sprzedaży nieruchomości. Niestety często, zamiast zainwestować w profesjonalny montaż, powierzamy to osobom, które nie są wykwalifikowane i nie mają w tym doświadczenia, co skutkuje pokryciem wysokich kosztów usterek bez możliwości zareklamowania montażu i instalacji.

 • całkowita niezależność energetyczna

Aby instalacja okazała się w pełni opłacalna, powinna pokrywać 100% zapotrzebowania ze zmagazynowaną nadwyżką. Aby ta idealna sytuacja miała miejsce, należy odpowiednio wyliczyć zapotrzebowanie. W jednym z naszych poprzednich artykułów wyjaśniliśmy Jak obliczyć zapotrzebowanie na panele słoneczne?

Możesz także zaczerpnąć gotowych rozwiązań, które obliczą zapotrzebowanie na energię oraz dodatkowo podpowiedzą Ci, jaki koszt wyniesie przewidywana instalacja. Sprawdź nasz autorski formularz, który z pewnością ułatwi to zadanie. Wypełnij i otrzymaj darmową wycenę Twojej instalacji fotowoltaicznej.

 • wiek instalacji PV

Panele fotowoltaiczne cechują się długim czasem użytkowania, przez co nie tracą na wartości (najstarsze instalacje działają już prawie 40 lat). Najlepiej jednak zainwestować w najnowsze modele od sprawdzonych producentów.

 • przewidywany zysk

Narodowe Laboratorium Energii Odnawialnej opublikowali dane, z których wynika, że „wartość nieruchomości z ogniwami fotowoltaicznymi jest wyższa o 3,74% od ceny budynku o takich samych parametrach, w tej samej lokalizacji, który nie został wyposażony w panele.”.
Jak to wygląda w liczbach?
Nieruchomość, której wartość wynosi 800 tys. zł z panelami fotowoltaicznymi możesz sprzedać za prawie 30 tys. zł więcej.

Monter fotowoltaiki

Dotacja a sprzedaż nieruchomości

Jeśli skorzystałeś z programu „Mój Prąd” to „w przypadku darowizny, sprzedaży nieruchomości, na której znalazła się instalacja dofinansowana z programu Mój Prąd, konieczne jest w czasie czynności cywilno-prawnych przeniesienie okresu trwałości projektu na nowego nabywcę. O tym fakcie należy również poinformować NFOŚiGW w formie pisemnej.”

Przypomnijmy jeszcze…

Jakie korzyści mogą przynieść panele słoneczne

Instalacja fotowoltaiczna przynosi korzyści, które przemawiają za tym, że inwestycja w nią jest bardzo opłacalna. Należą do nich:

 • instalacja fotowoltaiczna jest niewyczerpywalnym, ekologicznym oraz nieimitującym szkodliwych substancji źródłem energii;
 • można zaoszczędzić pieniądze,
 • nie trzeba męczyć się, aby uzyskać ciepło. Instalacja fotowoltaiczna jest bezobsługowa;
 • wytrzymała budowa paneli;
 • trwała i prosta konserwacja;
 • wysoka żywotność paneli;
 • możliwość synchronizacji z różnymi urządzeniami i systemami, w tym z pompą ciepła, magazynem energii.

Jesteś zainteresowany instalacją fotowoltaiczną?

Zobacz również:Powrót do poprzedniej strony