Jakość a cena paneli fotowoltaicznych

Jakość a cena paneli fotowoltaicznych


Od trwałości i jakości paneli fotowoltaicznych zależy wydajność całej instalacji. Aby mieć pewność sprawnego oraz funkcjonalnego działania systemu przez wiele lat, warto wybrać najlepsze ogniwa. Jak rozpoznać wysokogatunkowe materiały? Jaka jest ich cena?

Trzy klasy jakości

Panele fotowoltaiczne dzieli się na trzy klasy, określające ich jakość: A, B oraz C. Klasa A cechuje najlepsze gatunkowo ogniwa. Charakteryzują się one znakomitą sprawnością oraz długotrwałą żywotnością. Są również w pełni wolne od wad. Panele należące do klasy B posiadają liczne skazy oraz uszkodzenia, które niekiedy trudno zauważyć, jednakże wpływają na ogólną jakość wyrobu. O niższej klasie ogniw świadczyć może np. niejednolita barwa modułu. Ostatni typ paneli – klasa C, cechuje się licznymi skazami, widoczne na pierwszy rzut oka.

oszczednosci z zakupu paneli fotowoltaicznych, zaoszczedzone pieniadze

Cena paneli fotowoltaicznych

Modele klasy C są zazwyczaj dostępne w dużo niższych, w porównaniu z wersjami klasy A, cenach. W parze z niewysokim kosztem idzie jednak znacznie słabsza jakość produktu. Dobrej klasy instalacja solarna cechuje się bardzo dobrymi parametrami wydajnościowymi. Powinna również sprawnie i bez większych kłopotów działać przez ok. 20-25 lat. Wybierając najtańsze modele klasy C, należy liczyć się nawet ze znacznym skróceniem tego okresu. Mimo że cena takowych ogniw wydawać może się korzystniejsza, to w dłuższym okresie użytkowania niesie często dodatkowe wydatki, związane np. z koniecznością napraw czy też wcześniejszej wymiany paneli. Ponadto modele najniższej klasy mają również znacznie gorszą wydajność. Biorąc pod uwagę zalety paneli klasy A, wydatek na tego rodzaju instalację zwraca się zazwyczaj w ciągu 6-8 lat, czego nie można powiedzieć o ogniwach klasy C, a niekiedy również B. Może się więc okazać, że pomimo zaoszczędzenia początkowo nawet kilku tysięcy złotych, cała inwestycja się nie opłaci.

Ile kosztują panele fotowoltaiczne

W zależności od rodzaju, modelu oraz producenta, cena dobrej jakości paneli fotowoltaicznych mieści się w przedziale od ok. 800 do 1100 zł za sztukę, choć zdarzają się również produkty znacznie droższe. Całościowy koszt instalacji zależy przede wszystkim od jej powierzchni, rodzaju użytych materiałów oraz mocy paneli. Szacunkowy koszt niedużej instalacji o powierzchni paneli wynoszącej do 19 m2, mocy ok. 3.19-3.30 kW, zakładanej rocznej produkcji energii ok. 3 300 kWh, do której montażu potrzebnych jest 10-11 sztuk paneli, wynosi ok. 16-18 tys. zł. Z kolei większa instalacja obejmujące 30-34 panele, o powierzchni do 58-60 m2, mocy znamionowej 9.86-9.90 kW oraz szacunkowej rocznej produkcji prądu ok. 10 100 kWh to średni wydatek rzędu 39-42 tys. zł. Powyższe ceny są szacunkowe i zakładają wykorzystanie ogniw klasy A. Decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej, warto wybrać produkty najwyższej jakości. Kosztują nieco więcej niż ogniwa gorszej klasy, ale taki wydatek wiąże się ze znakomitą wytrzymałością, wydajnością oraz funkcjonalnością.

Wady tanich paneli fotowoltaicznych

Poza wspomnianymi powyżej defektami, tanie, niskiej jakości ogniwa fotowoltaiczne posiadają jeszcze sporo innych wad. Przede wszystkim bardzo często posiadają uszkodzenia mechaniczne, zazwyczaj w postaci połamanych ogniw. Uszkodzenie następuje na skutek niewłaściwego ręcznego lutowania albo innej przeprowadzonej nieprawidłowo obróbki. Produkty takie nadają się do reklamacji lub zwrotu. Nie powinny być w ogóle montowane, co jednak niestety zdarza się u nieuczciwych sprzedawców oraz.

Poza połamanymi ogniwami niskiej klasy panele posiadają także często zarysowania na zewnętrznej, szklanej części. Nie wpływają one jedynie na wartość estetyczną, ale także na sprawność panelu. Zadrapania, rysy czy wgłębienia naruszają powłokę antyrefleksyjną, czego skutkiem może być jej odwarstwianie, a nawet pęknięcia.

Tanie panele wykonane niestarannie i w niewłaściwych warunkach, mogą zawierać w środku liczne zanieczyszczenia, takie jak kurz, pyły czy też opiłki poprodukcyjne. To może prowadzić do zacieniania części ogniw, a w efekcie obniżenia skuteczności oraz sprawności instalacji, a nawet jej zapalenia.

Inną wadą wspomnianego typu paneli fotowoltaicznych są przebarwienia. Występowanie niejednolitej kolorystyki na panelu to niepokojący sygnał, który może wskazywać na to, że element został wykonany z ogniw klasy B lub C. Tanie panele gorszej jakości dość szybko zmieniają również swą barwę w czasie użytkowania. Pod wpływem promieniowania UV na folię EVA, na ich powierzchni pojawiają się nieregularne, brązowe plamy. Efekt tego procesu to nie tylko zmniejszenie estetyki instalacji, ale również znaczne obniżenie jej sprawności (owe przebarwienia rzucają na ogniwa cień), a nawet odwarstwienie (delaminacja) powłoki.

Należy mieć na uwadze, że struktura paneli powinna być jednolita. Tanie ogniwa klasy C, a nierzadko również B, mogą prowadzić do częstych przerw w strukturze paneli, co skutkuje gorszą pracą ogniw i w efekcie całych modułów. Wyłączenie z użycia niektórych fragmentów paneli sprawia, że ich pozostała część musi niejako „przejąć ich obowiązki”. Takie nadmierne obciążenie często prowadzi do powstawania tzw. hot spotów, czyli miejsc o podwyższonej temperaturze. Zbyt wysoka temperatura (hot spoty mogą się nagrzewać do 250 stopni Celsjusza) może powodować nawet samozapłon

Podsumowanie

Planując koszt montażu/ zakupu instalacji fotowoltaicznej warto jest również przemyśleć kwestie podjęcia dofinansowania zakupu instalacji fotowoltaicznej. Zapraszamy do zapoznania się z resztą naszej oferty. Oferujemy montaż instalacji fotowoltaicznych Kraków oraz pomoc przy składaniu wniosków o dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych.

Chciałbyś zacząć oszczędzać dzięki fotowoltaice!

Umów się na wycenę instalacji fotowoltaicznej!

Zobacz również:

Powrót do poprzedniej strony