czy mój dach jest wystarczający? limity wagowe dla instalacji fotowoltaicznej

Czy mój dach jest wystarczający? Limity wagowe dachu dla instalacji fotowoltaicznej.


Jak wiadomo, panele fotowoltaiczne mogą byś usadowione na dachu lub na gruncie. Obecnie stosowane systemy montażowe paneli fotowoltaicznych pozwalają na bezpieczne i stabilne położenie paneli fotowoltaicznych na każdym typie dachu, bez względu na to czy jest on skośny, czy płaski. Czy jednak każda konstrukcja dachowa zdoła „unieść” konstrukcje z panelami, która jest wymagana do pokrycia zapotrzebowania Twojego gospodarstwa domowego? Przekonajmy się! 

Przygotowanie możliwości na podstawie dokładnej weryfikacji miejsca instalacji fotowoltaicznej na dachu

Aby odpowiedzieć na pytanie, czy konstrukcja dachowa zdoła unieść ciężar konstrukcji montażowej wraz z panelami słonecznymi, to trzeba zweryfikować miejsce montażu, zapotrzebowanie na energię danego gospodarstwa lub przedsiębiorstwa. 

Jak wygląda weryfikacja miejsca instalacji fotowoltaicznej w SKOMAT krok po kroku? 

  1. Początkowo pytamy o niezbędne informacje: zużycie energii elektrycznej (w tym wielkość rachunku za prąd lub roczne zużycie energii elektrycznej (kWh). 
  2. Sprawdzamy z jakiego materiału wykonana jest konstrukcja dachowa
    nie może być pokryta eternitem, słomą, onduliną lub poliwęglanem. 
  3. Potem zajmujemy się określeniem położenia budynku względem kierunków północ, południe, zachód i wschód. 
  4. Następnie analizujemy konstrukcję dachową:
    – określamy występowanie i ilość spadów:
    – weryfikujemy umiejscowienie kominów:
    – sprawdzamy obecność, ilość i usadowienie okien dachowych;
    – sprawdzamy zacienienie, w jakim stopniu występuje. Im większe, tym produktywność paneli będzie znacznie osłabiona, czasami nawet bezcelowa. Wtedy warto rozważyć usadowienie modułów fotowoltaicznych na gruncie. 
  5. Kolejnym krokiem jest weryfikacja miejsca wokół budynku: czy są drzewa, sąsiednie budynki. Jeśli tak, to jaka jest ich wysokość, jakie będzie oddziaływanie na instalacje fotowoltaiczną w przyszłości. 

Zatwierdzenie korzystnych warunków do montażu instalacji fotowoltaicznej następuje w momencie, gdy panele można skierować w kierunku południowym z nachyleniem 30-45 stopni (dach skośny) lub 15-20 stopni (dach płaski).   

czy mój dach jest wystarczający? limity wagowe dla instalacji fotowoltaicznej grafika 1

Wymiary i waga paneli fotowoltaicznych 

Waga i wymiar pojedynczego panelu słonecznego zależy od zastosowanej konstrukcji oraz technologii, w jakiej został on wyprodukowany. Każdy moduł fotowoltaiczny składa się z różnej ilości ogniw ( w zależności od technologii). Standardowy rozmiar pojedynczego ogniwa wynosi 15×15 cm. Generalnie wyróżniamy panele PV złożone z 48, 60, 72,120 a nawet z 144 ogniw. Najczęściej wybieranymi panelami dla przydomowych instalacji fotowoltaicznych są panele złożone z 60 ogniw, ze względu na dobrą wydajność, a przy tym stosunkowo niską wagę oraz prostotę w montażu. 

Obecnie producenci produkują panele o standardowych wymiarach. Dla przykładu panele polikrystaliczne o mocy 280 W są o długości 165-170 cm i o szerokości 100-102 cm. Grubość samego panelu wynosi 4 cm. Waga pojedynczego panelu w zależności od ilości ogniw waha się w przedziale 18-25 kg. 

Jak określić ilość miejsca na dachu dla modułów fotowoltaicznych? 

Przyjmijmy, że pewne gospodarstwo domowe wymaga ilości energii na poziomie 2500 kWh rocznie. To oznacza, że moc instalacji fotowoltaicznej powinna mieścić się w przedziale 3-3,5 kWh, czyli należy użyć ok. 10 paneli fotowoltaicznych. W takiej sytuacji należy wygospodarować ok. 20 m2 dachu, aby dokonać realizacji montażu takiej instalacji fotowoltaicznej. 

W przypadku małych rozmiarów dachu, można zamontować taką instalację na gruncie lub zainwestować w zadaszenie tarasu. 

czy mój dach jest wystarczający? limity wagowe dla instalacji fotowoltaicznej grafika 2

Montaż modułów fotowoltaicznych na dachu 

W swojej wieloletniej działalności spotkaliśmy się nie raz z pytaniem, czy instalacja fotowoltaiczną może uszkodzić dach? Odpowiadamy chórem, że nie. Poprzez dopracowaną technologię nie ma mowy o przeciekach i zbędnych uszkodzeniach. 

Pracujemy m. in na dachach pokrytych blachodachówką. W takiej sytuacji montaż paneli fotowoltaicznych odbywa się za pomocą śrub dwugwintowych, które wkręcamy do elementów konstrukcji dachowej. W przypadku dachu pokrytego dachówką stosujemy uchwyty do krokwi bądź uchwyty typu „S”. Przy dachu pokrytym blachówką trapezową o grubości 0,5 mm używamy mostki trapezowe, które montowane są do szczytów trapezowych. 

Montaż paneli fotowoltaicznych różni się na dachach typu skośnego i płaskiego. Na dachu płaskim stosowane są konstrukcje kotwione lub bezinwazyjne z balastem (wybór następuje w zależności od parametrów dachu ). 

Odpowiedz na pytanie „jaki system montażowy dobrać do Twojego dachu?” Pozostaje w naszej kwestii. Poprzez wiedzę i wieloletnie doświadczenie doradzamy odpowiednie rozwiązania. 

Czy konstrukcja dachowa jest w stanie utrzymać każde obciążenie?

Oczywiście, że nie. Dla przykładu waga pełnej konstrukcji montażowej wraz z panelami o mocy 3 kWp waży ok. 250 kg. Natomiast instalacja o mocy 5-6 kWp może ważyć już nawet 600 kg. Czy takie obciążenie dana konstrukcja dachowa jest w stanie utrzymać zależy od wieku danego budynku. Starszy dom, ale także nowy może nie być dostosowany do dodatkowego obciążenia na konstrukcji dachowej.  Dlatego limit wagowy dla każdego dachu jest indywidualny. 

Mieszkasz na terenie Krakowa i małopolski i zastanawiasz się nad inwestycją w instalacje fotowoltaiczną, ale nie wiesz, czy Twój dach zdoła unieść konstrukcje fotowoltaiczną? 

Skontaktuj się z nami i pozwól nam odpowiedzieć na to pytanie indywidualnie dla Twojej sytuacji! 

Powrót do poprzedniej strony