grafika do wpisu o zuzywaniu prądu w domu i w mieszkaniu

Ile prądu zużywa się w mieszkaniu, a ile w domu?


Zacznijmy od przedstawienia danych statystycznych, ile ogółem zużywa się prądu w gospodarstwach domowych w Polsce? Według udostępnionych badań na stronie gov.pl, które są z 2019 roku z datą aktualizacji na dzień 23 czerwiec 2021, średnie zużycie energii elektrycznej w gospodarstwach domowych wynosi około 2446 kWh rocznie. W gospodarstwach domowych, które dodatkowo prowadzą działalność rolniczą średnie zużycie wynosi około 4126 kWh rocznie. 

Zatem ile średnio zużywa się prądu w domu jednorodzinnym, a ile w mieszkaniu? Co wpływa na zużycie energii elektrycznej? 

Co wpływa na zużycie energii elektrycznej? 

Zużycie energii elektrycznej jest zależne od wielu czynników tj: rodzaj budynku zamieszkania (dom jednorodzinny, mieszkanie), warunki budynku (stara / nowa instalacja, ilość powierzchni użytkowej), ilość wykorzystywanych sprzętów domowych, rodzaj ogrzewania, przyzwyczajenia, taryfa, ilość mieszkających osób, a nawet ich wiek. Istotną rolę w rachunkach za prąd może odgrywać zużycie prądu z ogrzewania. Jeśli jest ono elektryczne, to zapewne większa część kosztów za prąd stanowi właśnie ogrzewanie. 

Napisałam, że na zużycie prądu wpływa wiek domowników. Młodsze dzieci zazwyczaj bawią się zabawkami lub ewentualnie używają telefonu / tabletu. Z kolei starsze dzieci potrzebują już więcej sprzętów do funkcjonowania, w tym laptop czy komputer, potrzebne m. in do odrabiania lekcji. 

Zużycie prądu w domu

Zużycie prądu w mieszkaniu i w domu jednorodzinnym 

Według danych statystycznych przeprowadzonych przez GUS na wsi zużycie energii elektrycznej jest wyższe niż w mieście. Choćby z tego względu, że zazwyczaj są większe powierzchnie mieszkalne i przypada większa ilość osób zamieszkujących w jednym budynku. Można jednak wywnioskować, że prace takie jak prasowanie, gotowanie, oglądanie TV pochłaniają podobną ilość energii w domach jak i w mieszkaniach.

W mieszkaniach często nie znajdziemy sprzętów takich jak zamrażarka, gdyż nie ma na to zwyczajnie miejsca. Za to na wsi w wielu domach ten sprzęt jest niezbędny. 

Można sądzić, że w miastach dużo ludzi uważa, że „nie ma co robić” i przez to spędza mnóstwo czasu przed telewizorem. Za to na wsi dużo osób przebywa na dworze, gdyż zazwyczaj obok domu jest małe obejście, którym trzeba się zajmować. 

W zależności od stylu życia także generujemy inne rachunki za prąd. Jeśli ktoś spędza aktywnie czas na dworze, to zużycie prądu jest mniejsze, bo nie ogląda telewizji lub nie słucha radia. 

Zużycie prądu w gospodarstwie domowym

Jak samodzielnie obliczyć zużycie prądu w mieszkaniu lub w domu? 

Choć poruszaliśmy tę kwestię w jednym z poprzednich artykułów [ LINK ], postanowiliśmy opisać ją także tu. Korzystając z pewnego wzoru możesz dowiedzieć się, ile prądu zużywa dany sprzęt w Twoim domu lub mieszkaniu.

Zobacz poniżej:

moc (W) x czas (h) / 1000. Wynik przedstawiony będzie w kilowatogodzinach (kWh).

Przykład: Telewizor

Moc – 150 W 

Czas – 25 h w tygodniu ( czyli 100 h w miesiącu ) 

Średnia cena za 1 kWh – 0,58 zł 

150 W x 100 h : 1000 = 15 kWh / mc

Teraz wynik pomnożymy razy cenę 1 kWh:

15 kWh x 0,58 zł = 8,70 zł ( miesięczny koszt zużycia teleodbiornika )

Jest jeszcze inna metoda pozwalająca kontrolować zużycie prądu. Oblicz sumę energii z dwóch ostatnich faktur. Ten sposób pokazuje, jakie jest mniej więcej roczne zużycie prądu w ostatnim roku. 

Podsumowanie

Jak widzisz, zużycie energii w domu lub w mieszkaniu jest zależne od wielu aspektów. Można jedynie przypuszczać pewne sytuacje, jednak dokładnie nie można stwierdzić gdzie jest większe zużycie prądu, czy w domu, czy w mieszkaniu? Można obliczać sobie zużycie prądu przez sprzęty w domach, jednak to nie pozwoli na zaoszczędzenie pieniędzy, a jedynie na pogłębienie wiedzy na ten temat. 

Jest jednak sposób na obniżenie rachunków za prąd. Skontaktuj się z nami i dowiedz się więcej! 

To również może Cię zainteresować!

Montaż instalacji fotowoltaicznych Kraków

Zużycie prądu przez czteroosobową rodzinę

Powrót do poprzedniej strony