instalacje fotowoltaiczne

Czy można rozbudować instalację fotowoltaiczną?


Mając już przydomową instalację fotowoltaiczną zdarza się, że przestajemy panować nad zużyciem energii elektrycznej. W gospodarstwie domowym do obiegu energii dodano nowe urządzenia lub zainwestowano w coś, co wymaga energii przez co zamontowana instalacja fotowoltaiczna przestaje wystarczać na aktualne zużycie. Czy w takiej sytuacji można rozbudować instalację fotowoltaiczną? Czytaj dalej! 

Czego dowiesz się z artykułu?

Czy można rozbudować instalację fotowoltaiczną?

Profesjonalna firma instalacyjna przy planowaniu realizacji montażu i instalacji fotowoltaiki bierze pod uwagę aktualne zużycie energii oraz realizacje, które ewentualnie wejdą w życie w przyszłości. Jak wiadomo, nikt tej przyszłości nie jest w stanie dokładnie przewidzieć, stąd można dokonać takiej inwestycji, której nie było nawet w myślach w początkowych rozmowach z instalatorem.  

Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami ekspertów zużycie prądu z roku na rok wzrasta. Taka tendencja jest zauważana nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie. Wielu Prosumentów inwestuje w kolejne urządzenia w tym przykładowo pompy ciepła, które powodują wzrost rachunków za energię. Czy w takiej sytuacji można rozbudować instalację fotowoltaiczną? Zazwyczaj jest to możliwe! Jak wiadomo, każda instalacja jest dobierana indywidualnie, przez co każda odznacza się inną budową. 

Fotowoltaika Kraków

Co należy zrobić, aby rozbudować instalację fotowoltaiczną?

Aby rozbudować instalacje fotowoltaiczną, nie wystarczy dołożyć kolejnych paneli słonecznych, jak to dla wielu wydaje się oczywiste. Taka procedura byłaby zbyt prosta. Miejmy pod uwagą fakt, że instalacja fotowoltaiczna składa się z wielu elementów i ma na nią wpływ kilka ważnych aspektów takich jak miejsce czy moc paneli. Należy zweryfikować, czy w aktualnym położeniu można dołożyć kolejne moduły? Czy zastosowany falownik zdoła „unieść” wyższą moc i ilość obsługiwanych paneli? 

Rozbudowę instalacji można dokonać stosując jeden falownik centralny – w tym przypadku dokładane panele powinny odznaczać się taką samą mocą, jak te, które są już zainstalowane. Dlaczego? Ponieważ wszystkie moduły łączone są szeregowo i pracują zgodnie z mocą najsłabszego z nich. W praktyce wygląda to tak, że jeśli do zamontowanych paneli o mocy 350W dołoży się panele o mocy 400W, to wszystkie będą pracować z mocą 350W. Istnieje również opcja wymiany falownika, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Rozbudowa fotowoltaiki – formalności 

Inwestując w kolejne moduły musisz także obowiązkowo zgłosić rozbudowę do operatora sieci. Zgodnie z art. 1 Ustawy o odnawialnych źródłach energii możesz zapłacić karę wynoszącą 1000 zł, jeśli nie dokonasz tego w terminie 14 dni od dnia zaistnienia zmiany. 

Instalacja fotowoltaiczna

Jak należy dokonać zgłoszenia rozbudowy instalacji fotowoltaicznej? 

  1. przygotować wniosek zgłoszeniowy z danymi i opisem instalacji;
  2. przygotować schemat instalacji;
  3. załączyć karty katalogowe oraz parametry techniczne urządzeń;
  4. jeśli sprawą zajmuje się ktoś inny niż inwestor, to należy przedłożyć pełnomocnictwo. 

Wniosek może zostać odrzucony, jeśli dana inwestycja mogłaby stwarzać zagrożenie dla systemu energetycznego lub być nieopłacalna. 

Czy warto rozbudowywać instalację fotowoltaiczną? 

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej jest kosztowna. Niestety nie można w tym przypadku skorzystać z dotacji Mój Prąd lub Czyste Powietrze. Możesz jedynie bazować na własnych środkach lub skorzystać z ekokredytu. Warto zadać sobie pytanie jak bardzo przekroczysz początkowe zapotrzebowanie na energię? Jeśli faktycznie chcesz zainwestować w pompę ciepła lub klimatyzację, to możesz być pewny, że koszty energii znacząco wzrosną. Rozbudowanie instalacji pozwoli zachować niskie opłaty za energię elektryczną. 

Jeśli nie jesteś pewny, czy w Twoim przypadku będzie to opłacalna inwestycja, to zamów audyt fotowoltaiczny. Zwróć się do nas, a my przeanalizujemy Twoją sytuację i dobierzemy najkorzystniejsze rozwiązanie dla Ciebie! 

Więcej na temat instalacji fotowoltaicznych możesz przeczytać na naszym blogu.

Polecane artykuły blogowe:

Powrót do poprzedniej strony